fantv fanradio livescore tabeller spelschema tvmatcher Champions League 08Fotboll CCM allsvenskanfantasy Prylhornan
Besökare: 4780 | Inloggade: 293 | Antal medlemmar: 183483
    START  Fotboll: SVERIGE | ENGLAND | ITALIEN | SPANIEN | TYSKLAND | EUROPA | VÄRLDEN  Ishockey: SVERIGE | NHL  Bandy: SVERIGE  Övrigt: US SPORTS | FORUM | BETTING
    Medlem
    Kom ihåg mig

    Artiklar om B-Allsvenskan på SvenskaFans

    Redaktionen noterar #5
    Nässjö
    2018-12-16 13:54:27 - Christoffer Darell

    Gulsvart nederlag mot serieledarna - Åby/Tjureda ryckte i slutet av första
    Örebro Matchen mellan Örebro och Åby/Tjureda slutade 5-3 till gästerna. Gulsvarts mål gjordes av Filip Bergman, Johan Näsholm och Johan Svensson.
    2018-12-12 18:00:00 - ÖSK-redaktionen

    Gulsvart vände och vann - Vinst mot Kalix
    Örebro Örebro vann mot Kalix med 5-3. Gulsvarts mål gjordes av Nico Nevalainen, Johan Näsholm, Joonas Peuhkuri och Alexander Strand.
    2018-12-08 12:59:00 - ÖSK-redaktionen

    Gulsvart tappade ledning med 3-0 - En poäng mot AIK
    Örebro Örebro spelade oavgjort, 3-3, mot upphaussade AIK. Gulsvarts mål gjordes av Sebastian Eriksson och Joonas Peuhkuri.
    2018-12-04 06:00:00 - ÖSK-redaktionen

    Segern blåste bort - Oavgjort mot Fläkten
    Örebro Örebro spelade oavgjort, 2-2, mot Västanfors. Gulsvarts båda mål gjordes av Nico Nevalainen.
    2018-12-01 08:00:00 - ÖSK-redaktionen

    Efter chockstarten i Ljusdal - Örebro inkasserade första förlusten
    Örebro Gulsvart förlorade mot Ljusdal med 3-7 (2-4). Örebros mål gjordes av Sebastian Eriksson, Tomas Hedlund och Johan Svensson.
    2018-11-28 23:56:00 - ÖSK-redaktionen

    Gulsvart slog Gulsvart - Örebro tog viktig seger mot Gripen
    Örebro Gulsvart besegrade Gripen med 6-3 (3-2). Örebros mål gjordes av Alex Adeheimer, Nico Nevalainen, Joonas Peuhkuri, Alexander Strand och Otso Tulomäki.
    2018-11-19 17:59:00 - ÖSK-redaktionen

    På dålig is och i plusgrader - Gulsvart tog en poäng mot Tranås
    Örebro Örebro spelade oavgjort, 2-2, mot Tranås. Gulsvarts mål gjordes av Sebastian Eriksson och Victor Janérs.
    2018-11-13 17:20:00 - ÖSK-redaktionen

    Örebro hämtade upp underläge och vände - Premiärvinst mot Lidköping
    Örebro Gulsvart vann premiärmatchen mot Lidköping med 5-4 (1-4). Örebros mål gjordes av Nico Nevalainen, Joonas Peuhkuri, Daniel Rönning och Alexander Strand.
    2018-11-10 09:09:00 - ÖSK-redaktionen

    Trots tidigt underläge - Oavgjort i genrepet mot Tillberga
    Örebro Gulsvart spelade oavgjort, 4-4, mot Tillberga i Västerås. Örebros mål gjordes av Victor Janers, Viktor Mardakin, Joonas Peuhkuri och Alexander Strand.
    2018-11-02 20:59:00 - ÖSK-redaktionen

    Myran vs Svenska Spel-Tippning av Bandyallsvenskan
    Nässjö Svenska Spel har sagt sitt och det är dags för redaktionens tur. Vilka får flest rätt?
    2018-10-31 00:55:09 - Christoffer Darell

    I nya tröjor - Derbyseger mot Katrineholm/Värmbol
    Örebro Gulsvart besegrade seriekollegan Katrineholm/Värmbol med 8-4 (6-1). Örebros mål gjordes av Sebastian Brandt, Sebastian Eriksson, Viktor Mardakin, Nico Nevalainen, Joonas Peuhkuri och Daniel Rönning.
    2018-10-23 23:54:00 - ÖSK-redaktionen

    Silly Season Bandyallsvenskan 2018/2019: SS uppdaterad
    Nässjö Här samlar redaktionen övergångar i Bandyallsvenskan. Stämmer inte något? bör något läggas till? mejla: christoffer.darell@outlook.com
    2018-10-22 13:25:00 - Christoffer Myrsäter

    Efter tidigt underläge - Förlust mot Tranås
    Örebro Gulsvart tog emot Tranås och förlorade med 3-8 (2-4). Örebros mål gjordes av Victor Janérs, Nico Nevalainen och Joonas Peuhkuri.
    2018-10-21 23:59:00 - ÖSK-redaktionen

    ExTe-cupen i Ljusdal
    Boltic – Målsättningen är en plats i semifinalen, säger tränare Rosdahl.
    2018-10-18 14:10:01 - MRHide

    En vinst, en förlust efter helgens matcher(8 oktober, 2018)
    Boltic Boltic avverkade två träningsmatcher under helgen. Först Västanfors (i Västerås) och sedan Nitro/Nora (i Örebro). Totalt sett visade Boltic upp ganska bra spel och tendenser även om utfallet i de båda matcherna blev helt olika.
    2018-10-17 14:19:00 - MRHide

    Decimerat Gulsvart nollat av ryska Start - Comeback av Max Eriksson (uppdaterad)
    Örebro Ett sjukdomsdrabbat Örebro tog emot ryska Start som ett förskalv till ryssarnas deltagande i World Cup. Matchen slutade 0-4 (0-2) till ryssarnas favör. Örebros utsatta situation innebar inhopp av tränaren Max Eriksson.
    2018-10-15 02:59:00 - ÖSK-redaktionen

    Summering av Supercupens finalspel
    Nässjö Fyra lag kvarstod i förra helgens finalspel och en vecka senare delar redaktionen med sig av sina intryck
    2018-10-12 21:25:00 - Christoffer Myrsäter

    Gulsvart seger i derbyt mot Nitro/Nora - Örebro drog ifrån i andra halvlek
    Örebro Örebro vann derbyt mot Nitro/Nora med 9-3 (3-2). Gulsvarts mål gjordes av Alex Adeheimer, Filip Bergman, Sebastian Eriksson, Victor Janérs, Nico Nevalainen och Joonas Peuhkuri.
    2018-10-07 18:59:00 - ÖSK-redaktionen

    Supercupen: Nederlag mot Kungälv och Gulsvart ute
    Örebro Gulsvart förlorade mot Kungälv med 5-2. Örebros mål gjordes av Sebastian Eriksson och Daniel Rönning.
    2018-10-03 13:03:00 - ÖSK-redaktionen

    Supercupen: Vinst mot Boltic efter straffar
    Örebro Gulsvart fick sista ordet mot Boltic och kunde vända underläge med två mål till oavgjort efter full tid och vinst efter en rafflande straffläggning. Örebros mål gjordes av Sebastian Brandt, Victor Janérs, Alexander Strand och Johan Svensson (ex. straffläggning). Slutresultat skrevs till 4-4 och 8-5 till Gulsvart efter straffar.
    2018-10-02 03:56:00 - ÖSK-redaktionen

    Summering av Supercupens gruppspel
    Nässjö 16 lag har blivit 4 och det är dags för slutspel. Men vad har vi fått se under gruppspelet?
    2018-10-01 22:43:00 - Christoffer Myrsäter

    Supercupen: Inledande förlust mot Gripen
    Örebro Örebro förlorade mot Gripen med 2-4 (0-2). Gulsvarts mål gjordes av Alex Adeheimer och Hugo Sundberg.
    2018-09-25 06:11:00 - ÖSK-redaktionen

    Redaktionen noterar #4
    Nässjö Utan vidare djupanalyser noterar redaktionen händelser kring Nässjö IF och Bandyallsvenskan
    2018-09-10 10:47:22 - Christoffer Myrsäter

    Örebro SK värvar Joakim Bergqvist
    Örebro Gulsvarts trupp fullbordad inför den kommande säsongen...
    2018-08-13 06:20:00 - ÖSK-redaktionen

    Silly season 2018/2019 - Hänninen återvänder
    Gripen Första säsongen i nya bandyallsvenskan slutade med en 4e plats. Nu börjar jobbet med att forma en trupp för kommande säsong.
    2018-07-13 21:10:00 - Marcus Johansson

    Redaktionen noterar #3
    Nässjö Utan vidare djupanalyser noterar redaktionen händelser kring Nässjö IF och Bandyallsvenskan
    2018-07-07 18:36:00 - Christoffer Myrsäter

    Får AIK ihop pusslet?
    Nässjö AIK har haft värvningscirkus de senaste två dagarna och redaktionen tar sig en titt på lagbygget som föreningen själva sagt ska vinna Bandyallsvenskan på första försöket
    2018-07-04 19:36:28 - Christoffer Myrsäter

    Karl-Erik var med och bildade Röda Bollen- Sveriges äldsta supporterförening i bandy?
    Nässjö I fjol firade supporterklubben Röda Bollen 25 år sedan de återuppstod 1997 efter en tids dvala. Men faktum är att ”RB”:s historia sträcker sig längre tillbaks än så, faktiskt hela 43 år tillbaka och kan mycket väl vara Sveriges äldsta supporterförening inom bandyn
    2018-06-29 13:26:08 - Christoffer Myrsäter

    En titt på spelschemat ur en supporters ögon
    Nässjö Då har äntligen förbundet släppt spelschemat för Bandyallsvenskan anno 18/19 och vi tar oss en titt genom en supporters ögon och ställer oss några frågor
    2018-06-20 20:39:18 - Christoffer Myrsäter

    SERIETABELL FÖR B-ALLSVENSKAN
    1Åby/Tjureda87102215
    2Gripen105232312
    3Kalix105231412
    4Kungälv9522812
    5Lidköpings AIK10523012
    6Nässjö85121811
    7Örebro9432311
    8Ljusdal94231310
    9AIK Bandy84221110
    10Peace & Love City Bandy9414-19
    11Boltic9414-79
    12Rättvik10244-48
    13Katrineholm 10217-165
    14Tillberga10217-205
    15Tranås BoIS9126-184
    16Västanfors IF/BK10118-463
    >> Visa detaljerad tabell
    Senaste matcherna
    2018-12-15
    Kl: 15:00
    Kalix
    Tillberga
    6
    3

    2018-12-15
    Kl: 15:00
    Katrineholm
    Peace & Love City Bandy
    5
    6

    2018-12-15
    Kl: 15:00
    Rättvik
    Västanfors IF/BK
    12
    2

    2018-12-15
    Kl: 15:00
    Åby/Tjureda
    Boltic
    6
    1

    2018-12-15
    Kl: 14:30
    Gripen
    Tranås BoIS
    12
    1

    2018-12-15
    Kl: 14:00
    Örebro
    Kungälv
    6
    3

    2018-12-14
    Kl: 19:00
    Nässjö
    Lidköpings AIK
    10
    2

    2018-12-12
    Kl: 19:00
    Kungälv
    Boltic
    3
    3

    2018-12-08
    Kl: 15:00
    Lidköpings AIK
    Gripen
    5
    5

    2018-12-08
    Kl: 15:00
    Tillberga
    Peace & Love City Bandy
    4
    6

    Kommande matcher
    2018-12-18
    Kl: 19:00
    AIK Bandy
    Peace & Love City Bandy
    2018-12-18
    Kl: 19:30
    Åby/Tjureda
    Tranås BoIS
    2018-12-19
    Kl: 19:00
    Boltic
    Nässjö
    2018-12-21
    Kl: 19:00
    Nässjö
    Örebro
    2018-12-22
    Kl: 14:00
    Åby/Tjureda
    Kungälv
    2018-12-22
    Kl: 15:00
    Kalix
    Peace & Love City Bandy
    2018-12-22
    Kl: 17:00
    Ljusdal
    AIK Bandy
    2018-12-26
    Kl: 13:15
    Katrineholm
    Tillberga
    2018-12-26
    Kl: 13:15
    Gripen
    Kungälv
    2018-12-26
    Kl: 13:15
    Boltic
    Örebro
    Svenska Fans
    START  Fotboll: SVERIGE | ENGLAND | ITALIEN | SPANIEN | TYSKLAND | EUROPA | VÄRLDEN   Ishockey: SVERIGE | NHL   Bandy: SVERIGE   Övrigt: US Sports | FORUM | BETTING
    ”Sämsta inledningen på länge”
    Klartecken för nyförvärvet
    Porto kammade nästan rent i CL
    ”Bedrövligt, Juventus”
    Champions League:   ”Bedrövligt, Juventus”
    Firma Paco/Reus klev fram igen
    fantv fanradio livescore tabeller spelschema tvmatcher Champions League 08Fotboll CCM Prylhörnan Leovegas Elite prospects
    Startsidan  |  Om SvenskaFans.com  |  RSS-feed  |  I mobilen  |  Kontakta redaktionen  |  Annons & marknad  |   Cookies