fantv fanradio livescore tabeller spelschema tvmatcher Champions League 08Fotboll CCM allsvenskanfantasy Prylhornan
START  Fotboll: SVERIGE | ENGLAND | ITALIEN | SPANIEN | TYSKLAND | EUROPA | VÄRLDEN  Ishockey: SVERIGE | NHL  Bandy: SVERIGE  Övrigt: US SPORTS | FORUM | BETTING
Medlem
Besökare: 4970 | Medlemmar: 183297

Kom ihåg mig

Diskussionsforum Sporting Clube de Portugal

Välkommen till Reino do Leão
Regler för forumet:

Här håller vi en schysst nivå på inläggen!

1 - Öknamn på Sportingspelare
2 - Uppvigling eller provokation
3 - Rasism
4 - Personliga påhopp
5 - Oseriösa inlägg
6 - Spam/Reklam

Kommer plockas bort.

Livestreams: ROJADIRECTA | BET365 | MYP2P

Por cada leão que cair outro se levantará!


ANNONS:
CROSS Du måste vara inloggad för att kunna kommentera.
Är du inte medlem? Klicka här för att registrera dig.
Spara   
  Qarabag Tippa nästa match Qarabag-Sporting 2018-11-29 18:55 Sporting    
TOTALT 13519 INLÄGG. JUST NU 0 INLOGGADE.
Sporting Namn: Luis (SCP-Red)    Postat via SvenskaFans-appen
Sänt: 2018-11-15 13:02
BdC frisläppt idag...

Det man har gjort mot denna man är en skandal!
Tumme upp Citera
Sporting Namn: Luis (SCP-Red)    Postat via SvenskaFans-appen
Sänt: 2018-11-14 22:32
Vad bra att du vet saker som ingen annan vet...
Tumme upp Citera
Namn: Jardel
Sänt: 2018-11-14 21:00 Ändrat: 2018-11-14 21:01:14
Luis (SCP-Red) skrev följande:
15:e Maj spökar fortfarande oss! BdC anhållen under dagen idag och ska höras av en domare imorgon...

När ska mardrömmen ta slut?

Juve Leos ledare Mustafa oxså anhållen idag och deras stuga har letats genom. Ingen klack på matchen ikväll heller...
Tvärtom! Bra att Bruno och Mustafa åker dit. Det har varit känt under en längre tid att Bruno bestämde över Juve Leo och köpte pyrotekniskt material till dem med klubbens pengar.

Personligen hade jag sett att Tiago Fernandes fortsatt som tränare denna säsong. Gillar inte den 4-3-3 som Keizer använder sig av.
Tumme upp Citera
Sporting Namn: Luis (SCP-Red)    Postat via SvenskaFans-appen
Sänt: 2018-11-11 22:03
15:e Maj spökar fortfarande oss! BdC anhållen under dagen idag och ska höras av en domare imorgon...

När ska mardrömmen ta slut?

Juve Leos ledare Mustafa oxså anhållen idag och deras stuga har letats genom. Ingen klack på matchen ikväll heller...
Tumme upp Citera
Sporting Namn: Luis (SCP-Red)    Postat via SvenskaFans-appen
Sänt: 2018-11-01 07:01
Sägs att Peseiro fått kicken under natten! Håller vi tummarna på att det stämmer! Sen så kan det bara bli Leonardo Jardim som får förtroendet! Det är den enda som finns på min önskelista!
Tumme upp Citera
Sporting Namn: Luis (SCP-Red)    Postat via SvenskaFans-appen
Sänt: 2018-11-01 00:20
Ännu en torsk nu i skandal cupen mot Estoril på hemmaplan...klarar sig Peseiro denna torsk?
Tumme upp Citera
Sporting Namn: Luis (SCP-Red)    Postat via SvenskaFans-appen
Sänt: 2018-10-31 19:44
Wolves och Sporting kommit överens om Råttan Patricio, dom betalar 18M euro! Vi i våran tur betalar 4 av dessa 18 till råttan Jorge Mendes.
Tumme upp Citera
Sporting Namn: Luis (SCP-Red)    Postat via SvenskaFans-appen
Sänt: 2018-10-25 21:04
Tyvärr inget nytt! Vi har noll pondus i fotbollsvärlden...
Tumme upp Citera
Sporting Namn: OsvaldoSCP    Postat via SvenskaFans-appen
Sänt: 2018-10-25 20:53
Ska bli roligt att höra hur Uefa bortförklarar ännu en domarskandal som man verkligen kan säga att dagens match var tydligen ok med brottargrepp i straffområdet samt dra i tröjan som siste man och andra saker som de röda kom undan med medan vi får gula kort för obskyra saker
Tumme upp Citera
Sporting Namn: Luis (SCP-Red)    Postat via SvenskaFans-appen
Sänt: 2018-10-21 00:47
1-2 vinst i cupens 3:e omg mot storlaget Loures! Spelarna å Peseiro utbuade efter matchen!
Tumme upp Citera
Sporting Namn: Luis (SCP-Red)    Postat via SvenskaFans-appen
Sänt: 2018-10-09 19:06
Ni förlust och tålamodet med Peseiro är väck! Krav på hans avgång är igång! Leonardo Jardim är drömmen, han sägs få kicken från Monaco när som helst, så det finns en chans...
Tumme upp Citera
Sporting Namn: Luis (SCP-Red)    Postat via SvenskaFans-appen
Sänt: 2018-09-25 06:47
Så där ja, första torsken och nu efter 5 omgångar är vi i den vana sitsen, jagar sitsen!
Tumme upp Citera
Sporting Namn: OsvaldoSCP    Postat via SvenskaFans-appen
Sänt: 2018-09-10 13:39
Jaha det var trevligt sålänge det vara
Tumme upp Citera
Sporting Namn: Luis (SCP-Red)    Postat via SvenskaFans-appen
Sänt: 2018-09-09 06:57
Man får ”välkomna” Croquetterna tillbaka till makten. Det har varit ett nöje att åtminstone fått känna och se hur det kunde vara utan dom i ca 5 år.
Tumme upp Citera
Sporting Namn: Luis (SCP-Red)    Postat via SvenskaFans-appen
Sänt: 2018-09-09 05:29
Varandas blev den 43:e ordföranden!
Tumme upp Citera
Sporting Namn: Luis (SCP-Red)    Postat via SvenskaFans-appen
Sänt: 2018-09-09 02:43
JMS skulle kl 02:30(sv.tid) meddela vinnaren, men nu kl 02:39 så har man börjat omräkna poströsterna. Detta tog ca 3 timmar när man gjorde första gången, så det borde bli ytterligare 3h. Detta beror på att det är väldigt jämnt och man måste räkna om för att dubbelkolla...

Med detta går jag till sängs, sist det hände tror det var 2011 somnade jag troende att BdC hade vunnit men vaknade till Godinho som ordförande.

Nu somnar jag troende att Varandas vunnit men hoppas på Benedito...
Tumme upp Citera
Sporting Namn: Luis (SCP-Red)    Postat via SvenskaFans-appen
Sänt: 2018-09-09 02:25
I den ”11:e” timmen kommer farbror bank Ricciardi och spurtar starkt på upploppet...
Tumme upp Citera
Sporting Namn: Luis (SCP-Red)    Postat via SvenskaFans-appen
Sänt: 2018-09-09 02:15
Minuterna ifrån att bli officiellt:

Benedito har flera som röstat på honom
Varandas har fått flest röster
Tumme upp Citera
Sporting Namn: Luis (SCP-Red)    Postat via SvenskaFans-appen
Sänt: 2018-09-09 01:15
Efter att poströsterna räknats så sägs det att

1) Benedito
2) Varandas
3) Ricciardi
Tumme upp Citera
Sporting Namn: Luis (SCP-Red)    Postat via SvenskaFans-appen
Sänt: 2018-09-08 22:32
Första rykten går segern till Varandas knappt före Benedito...
Tumme upp Citera
Sporting Namn: Luis (SCP-Red)    Postat via SvenskaFans-appen
Sänt: 2018-09-08 21:01
Nu har valurnorna stängts på Alvalade. Över 26000 klubbmedlemmar har röstat, men tydligen är det bara 22510 som är giltiga.

Runt 23 tiden, sv tid tror man att den nya ordföranden kommer bli känd. Mina 9 röster gick till Joao Benedito...
Tumme upp Citera
Sporting Namn: Luis (SCP-Red)    Postat via SvenskaFans-appen
Sänt: 2018-09-08 20:57
Hej Pal, helt ärligt så har mina tankar gått åt vad som hänt i Sporting sedan 15:e maj.

Men visst har man följt med lite om vad som händer hos rivalen. Har dock inte hunnit göra en sammanfattning. Men om jag har förstått allt rätt så är risken stor att Benfica kan få det riktigt tufft om åklagaren skulle vinna rättegången och straffet blir den som det pratas om. Men det är ett land där det vanligtvis inte finns mod för att straffa storklubbarna...

Tror att vi inte riktigt fått veta allt än, tror att det kommer att komma fram flera saker som PG och LFV ligger bakom.
Tumme upp Citera
Portugal Namn: PalCabral
Sänt: 2018-09-08 16:17
Hej Luis, vad är dina tankar om anklagelserna mot Benfica? Äntligen händer det nått kring det man misstänkt hela tiden.
Tumme upp Citera
Sporting Namn: Luis (SCP-Red)    Postat via SvenskaFans-appen
Sänt: 2018-09-07 22:36
Imorgon kl 10, svensk tid öppnar vallokalen för framröstningen av den nya ordföranden, vi har 6 kandidater! Mina 9 röster går till Benedito.
Tumme upp Citera
Sporting Namn: Luis (SCP-Red)    Postat via SvenskaFans-appen
Sänt: 2018-09-04 20:04
Lille har under dagen lyckats registrera Rafael Leao och dom andra nyförvärven.
Tumme upp Citera
Sporting Namn: Luis (SCP-Red)    Postat via SvenskaFans-appen
Sänt: 2018-09-04 11:51
Nya turer runt Rafael Leao!
Ryktas att han skickat in papper om att riva sitt kontrakt med Lille! Lille har ekonomiska problem och har inte kunnat skriva in alla nyförvärv, bla Rafael Leao...
Tumme upp Citera
Sporting Namn: Luis (SCP-Red)    Postat via SvenskaFans-appen
Sänt: 2018-09-01 02:05
Tack Cherba...
Det var en jobbig tid, är fortfarande det, tappade helt lusten med fotbollen efter attacken den 15/5 och tvingade mig ner till Lissabon för att se cupfinalen som vi borde ha ställt in eller lämnat WO, den matchen skulle aldrig ha spelats!

Kände dock att det var viktig att försöka återberätta allt som hände på svenska för det gick så många fel i sv media, så man kunde skapa sin egen åsikt. Det har varit många röriga inlägg från min sida men det har varit med goda intentioner!
1 Tumme upp Citera
Sporting Namn: Cherbakov
Sänt: 2018-08-29 21:38
Vill bara kort passa på att tacka Luis för forum-uppdateringarna som verkligen underlättat att följa laget denna turbulenta sommar. Keep up the good work!
2 Tumme upp Citera
Sporting Namn: Luis (SCP-Red)    Postat via SvenskaFans-appen
Sänt: 2018-08-26 00:36
Nära skjuter INGEN hare...positiv överraskad ändå...
Tumme upp Citera
Sporting Namn: OsvaldoSCP    Postat via SvenskaFans-appen
Sänt: 2018-08-24 10:08
Helt rätt gjort
Tumme upp Citera
Sök efter
på forumet
Sökningen visar resultat från den senaste månaden. Du kan också visa en sida eller dag:
Gå till sida
Alla inlägg ett datum

Fler nyheter






SENASTE NYHETERNA OM SPORTING CLUBE DE PORTUGAL
ANNONS:
SERIETABELLEN
1Porto108021524
2Sporting10712822
3Braga10631921
4Benfica10622820
5Rio Ave10532418
6Moreirense10514-316
7Vitória Guimarães10433315
8Vitória Setúbal10424214
9Santa Clara10424114
10Belenenses10262-112
11Portimonense10325-611
12Aves10316-410
13Marítimo10316-710
14Tondela10235-29
15Feirense10235-49
16Boavista10235-69
17Nacional 10235-99
18Chaves10217-87
>> Visa hela tabellen
ANNONS:
ANNONS:


Svenska Fans
START  Fotboll: SVERIGE | ENGLAND | ITALIEN | SPANIEN | TYSKLAND | EUROPA | VÄRLDEN   Ishockey: SVERIGE | NHL   Bandy: SVERIGE   Övrigt: US Sports | FORUM | BETTING
Neymar straffhjälte mot Uruguay
”Vilken klassiker det blev”
Valenciapodden #51: Rodrigo Moreno
Statusen i samtliga toppligor
”En ny generation står redo”
fantv fanradio livescore tabeller spelschema tvmatcher Champions League 08Fotboll CCM Prylhörnan Leovegas Elite prospects
Startsidan  |  Om SvenskaFans.com  |  RSS-feed  |  I mobilen  |  Kontakta redaktionen  |  Annons & marknad  |   Cookies