fantv fanradio livescore tabeller spelschema tvmatcher Champions League 08Fotboll CCM Prylhornan
Besökare: 2105 | Inloggade: 38 | Antal medlemmar: 184754
  START  Fotboll: SVERIGE | ENGLAND | ITALIEN | SPANIEN | TYSKLAND | EUROPA | VÄRLDEN  Ishockey: SVERIGE | NHL  Bandy: SVERIGE  Övrigt: US SPORTS | FORUM | BETTING
  Medlem
  Kom ihåg mig
  2-2 mot guldjagande Norrköping!
  Kalmar fick med sig en pinne mot IFK Norrköping på Guldfågeln Arena.

  2-2 mot guldjagande Norrköping!

  Kalmar FF tog under lördagen emot IFK Norrköping på Guldfågeln Arena. Med på planen fanns bland annat Maxwell som fick chansen från start. Matchen skulle bli något av ett sömnpiller under den första halvleken, medan den andra skulle bjuda på fyra mål.

  Den första halvleken blev en chansfattig sådan. Papa Diouf var uppe i luften och stångades men lyckades inte få in bollen. IFK Norrköping även de kom till matchen utan trepoängare i årets Allsvenska hade också svårt att skapa möjligheter. Jordan Larsson var den som hade gästernas bästa chans med ett skott utanför straffområdet, som dock gick någon meter utanför Hägg Johanssons stolpe.

  Den annars så utmärkta planen på Guldfågeln Arena var till dagens match ganska svårspelad. Kalmar fick inte helt spelet att fungera och bollen for som en flipperkula mellan spelarna på planen. Hemmalagets bästa möjlighet i den första halvleken kom inte förrän på tilläggstid när man får frispark utanför straffområdet efter att Piotr Johansson rivits ner. Viktor Elm stegar fram och slår frisparken mot krysset vilket tvingar Isak Petersson till en fin räddning.

  Den andra halvleken kom att bli mer händelserik. Efter en hel del bollande mellan lagen var det gästerna från Östergötland som skulle ta ledningen i matchen. I kamp med Fidan Aliti kan Jordan Larsson rulla in ledningsmålet för Norrköping mellan benen på Hägg Johansson. Kalmars möjlighet till kvittering låter dock inte vänta på sig. I kamp med Senad Haksabanovic rivs Fidan Aliti ner precis innanför straffområdet och rättskipare Kaspar Sjöberg pekar på straffpunkten. Ordinarie straffskytt Romario kliver fram och placerar elegant in 1-1 i målvaktens högra hörn.

  Med cirka kvarten kvar att spela får vi äntligen se El Kabir i spel, dock syns det fortfarande att formen inte riktigt är där. Vår förhoppning är att vi snart ska få se El Kabir redo för 90 minuters spel. I den 78:e minuten får gästerna frispark en frispark i läge liknande Kalmars under den första halvleken. Hägg Johansson räddar först men bollen fortsätter studsa i straffområdet och efter en tilltrasslad situation kan Somon Thern stöta in 1-2 framför en jublande bortaklack.
  Två minuter senare får Papa Diouf utdelning för sitt hårda slit, Aliti lyfter in bollen i straffområdet och Papa Diouf lyckas lyfta in bollen bakom en chanslös Isak Pettersson.

  Närmare än så kommer inget av lagen under denna dagen och spelarna lämnar planen med ett oavgjort resultat 2-2.
  Nästa match för Kalmar FF är den 20:e april då man åker till Sundvall för match mot Giffarna.

  Kalmar FF – IFK Norrköping 2-2 (0-0)
  Målskyttar: Jordan Larsson (51), Romario (57’ straff), Simon Thern (78’), Papa Diouf (80).
  Publik: 3 781 personer
   
  Startelvan (3-5-2): Lucas Hägg-Johansson - Emin Nouri, Viktor Elm, Fidan Aliti - Piotr Johansson, Mahmoud Eid, Rasmus Elm, Romario, Viktor Agardius - Papa Diouf, Maxwell
   
  På bänken: Hampus Strömgren (mv), Chima Akas, York Rafael, Herman Hallberg, Moestafa El Kabir, Nils Fröling, Isak Magnusson
   
  Byten
  KFF
  54 min Nouri ut, Magnusson in
  73 min Maxwell ut, El Kabir in.
  NOR
  37 min Nyman ut, Holmberg in
  67 min Haksabanovic ut, Skrabb in

  Varningar
  Kalmar FF: Mahmoud Eid, Fidan Aliti, Isak Magnusson
  IFK Norrköping: Lars Krogh Gerson
   


  0 KOMMENTARER      1202 VISNINGAR
  MARCUS KARLSTRÖM
  roda_broder@outlook.com
  På Twitter: @smaackiiee
  2019-04-13 18:26:00


  Artikelkommentarer

  CROSS Artikelkommentarsfunktionen stängd

  ANNONS:

  Fler artiklar om Kalmar

  Första segern kom på NP3 Arena under påskafton!!
  Kalmar Kalmar FF åkte till Sundsvall med en enda önskan om vad man ville ha i påskägget. Man fick vad man önskade, tre poäng och en välspelad match.
  2019-04-22 21:27:57

  Smålands stolthet firar påsken i Sundsvall i jakten på första segern.
  Kalmar Det blev en poäng när Kalmar FF spelade 2-2 mot IFK Norrköping i förra matchen. Kalmarspelarna som hittade nätet då var Romario och Papa Diouf. Jakten på den första segern för säsongen fortsätter på NP3 Arena i Sundsvall på påskafton. Domaren blåser igång matchen 13:30.
  2019-04-20 08:00:00

  2-2 mot guldjagande Norrköping!
  Kalmar Kalmar FF tog under lördagen emot IFK Norrköping på Guldfågeln Arena. Med på planen fanns bland annat Maxwell som fick chansen från start. Matchen skulle bli något av ett sömnpiller under den första halvleken, medan den andra skulle bjuda på fyra mål.
  2019-04-13 18:26:00

  Inför Norrköping!
  Kalmar Efter en bra defensiv insats senast mot Hammarby på Tele2 Arena är det återigen dags för match på Guldfågeln Arena under lördagen. Det är IFK Norrköping som står på programmet. Blir det säsongens första seger?
  2019-04-13 10:58:00

  En poäng för Kalmar FF i huvudstaden.
  Kalmar Det blev en poäng på Tele2 Arena för Kalmar FF efter att Nils Fröling gett laget ledningen i den första halvleken. Den andra halvleken handlade mest om att ligga lågt och satsa på kontringar för Kalmars del. Men en skön poäng för de rödvita att ta med sig i bussen hem till Kalmar.
  2019-04-07 22:05:00

  Inför Hammarby borta!
  Kalmar Ett bottennapp i premiären på Guldfågeln Arena. Under söndagen är det en på förhand väldigt rolig match att se fram emot. Kalmar FF kommer till Tele2 Arena med en trupp med en del ändringar mot senast. Hur långt fram är man i processen?
  2019-04-07 08:00:00

  Det gör mig stolt som supporter!
  Kalmar Allt var så bra uttänkt. Tifo i grym klass, nyöppning av supportrarnas pub och vädergudarna var med oss. Allt var upplagt för en bra premiär. Det enda som hindrade oss från vinst var vår meste spelare.
  2019-04-06 22:18:00

  Intervju med #7 Piotr Johansson efter premiärförlusten.
  Kalmar
  2019-03-31 23:42:19

  Antiklimax i premiären på Guldfågeln Arena.
  Kalmar Premiärfesten kom av sig. #8 vände ”hem” till Uppsala med 3 poäng efter att Kalmar FF stod för en blek insats där det fanns få ljuspunkter.
  2019-03-31 23:20:00

  Inför premiären Kalmar FF vs IK Sirius och lite #8.
  Kalmar Den efterlängtade dagen är äntligen här. Dagen då vår allsvenska drar igång säsongen 2019. En väldigt speciell premiär på många sätt. Dels på grund av den nystart som vår förening står inför med MP vid rodret, men också att vår störste spelare genom tiderna #8 kommer att komma hem till Kalmar. Han är säkert fylld med en revanschlust och villig att skapa något bra med sin nya förening. Med över 800 matcher i den rödvita tröjan är han en av de största i vår förenings historia. En självklar lagkapt
  2019-03-31 08:00:00

  ANNONS:
  ANNONS:

  Senaste nytt om Svensk Fotboll

  ANNONS:
  ANNONS:
  Svenska Fans
  START  Fotboll: SVERIGE | ENGLAND | ITALIEN | SPANIEN | TYSKLAND | EUROPA | VÄRLDEN   Ishockey: SVERIGE | NHL   Bandy: SVERIGE   Övrigt: US Sports | FORUM | BETTING
  Dramatiskt när Atlético vann
  Malmö körde över Hammarby
  Blomberg på väg bort från Bajen?
  Målrekord och ett steg närmare
  Milans formsvacka fortsätter
  fantv fanradio livescore tabeller spelschema tvmatcher Champions League 08Fotboll CCM Prylhörnan Leovegas Elite prospects
  Startsidan  |  Om SvenskaFans.com  |  RSS-feed  |  I mobilen  |  Kontakta redaktionen  |  Annons & marknad  |   Cookies