fantv fanradio livescore tabeller spelschema tvmatcher Champions League 08Fotboll CCM allsvenskanfantasy Prylhornan
START  Fotboll: SVERIGE | ENGLAND | ITALIEN | SPANIEN | TYSKLAND | EUROPA | VÄRLDEN  Ishockey: SVERIGE | NHL  Bandy: SVERIGE  Övrigt: US SPORTS | FORUM | BETTING
Medlem
Besökare: 2985 | Medlemmar: 181702

Kom ihåg mig

Diskussionsforum Landskrona BoIS

Välkommen till BoISares forum!

På BoISares forum skriver vi huvudsakligen om BoIS och fotboll. Inlägg som är kommersiella, uppviglande, rasistiska, politiska, oseriösa, kränkande, stötande, förtal eller personliga påhopp, är inte tillåtna. Sådana inlägg kan raderas utan förvarning. I grova eller upprepade fall spärras användaren från att skriva på BoISares forum. Motståndarsupportrar är välkomna att diskutera här om de håller en låg profil och en konstruktiv ton i sin dialog.

Det är inte tillåtet att kopiera in hela/stora delar av tidnings-/internetartiklar. Att citera går bra om källan/länken anges.

ANNONS:
CROSS Du måste vara inloggad för att kunna kommentera.
Är du inte medlem? Klicka här för att registrera dig.
Spara   
  Gefle Tippa nästa match Gefle-Landskrona 2018-05-28 19:00 Landskrona    
TOTALT 185196 INLÄGG. JUST NU 3 INLOGGADE.
Svensk Fotboll Namn: Studio Superettan
Sänt: 2018-05-25 10:39
Vart tar BoIS vägen den här säsongen egentligen? Studio Superettan är uppe på tio avsnitt och firar med att peka ut Landskrona till moraliska segrare i matchen mot HBK i veckan. Dessutom det bästa och sämsta från veckoomgången. Ni hittar oss via länktipset eller där ni hittar andra poddar. Brukar man inte lyssna på poddar men rör sig på internet så dyker vi nog upp om ni googlar på Studio Superettan. Ha det fint!
Tumme upp Citera Länktips: https://soundcloud.com/studiosuperettan
Landskrona Namn: BoISdåoch (nu i exil)
Sänt: 2018-05-25 10:18
Fördelen med Alm är att det inte kommer någon inskolningsperiod, han kan redan systemet och kan prestera direkt.
Tumme upp Citera
Landskrona Namn: Boisare78
Sänt: 2018-05-25 08:26
Håller med. Det behöver inte vara Alm. Tycker inte han lämnade BoIS på ett snyggt sätt. Sätter vi bara någon av de chanser vi skapar så vi vinner igen då är yttermittfältspositionen inte så akut :)
Tumme upp Citera
Landskrona Namn: Aalto (inloggad mot sin vilja)
Sänt: 2018-05-25 08:18
Skrikande: Alm hade varit väldigt välkommen tillbaka. Men det behöver ju inte vara just Alm. Vi är i skriande behov av en yttermittfältare till, ingen av våra värvningar i år har övertygat på den positionen.
1 Tumme upp Citera
SvenskaFans Namn: UtbyttS1
Sänt: 2018-05-24 22:56
Hej allihopa!

Nu är vi tillbaka med ytterligare ett avsnitt. Vi pratar om hur veckans omgång fullständigt sprudlade av individuella prestationer - i vanlig ordning guidar vi er igenom veckans matcher.
Vad mer? Ja ganska mycket.
Sillyrykten, frustrerade supportrar och tabbarna i Öster till exempel.

Ni hittar oss som vanligt på Acast, Podcaster och Soundcloud: https://soundcloud.com/user-547428179/avsnitt-8-sapa-krislagets-raddning

Allt gott,
Utbytt
Tumme upp Citera Länktips: https://soundcloud.com/user-547428179/av....
Landskrona Namn: Skrikande sittplats
Sänt: 2018-05-24 22:39
Kanske kan få till ett lån på Rasmus Alm under höstsäsongen? Hade löst en del problem med speed för oss :) För min del är han alltid välkommen tillbaka!
7 Tumme upp Citera
Landskrona Namn: bogdan den allsmäktige
Sänt: 2018-05-24 20:01
När en HIF-vinst går an har det gått långt.
4 Tumme upp Citera Tippar: Gefle-Landskrona 2-1
Landskrona Namn: Laddaren    Postat via SvenskaFans-appen
Sänt: 2018-05-24 16:41
Inte ofta man vill HIF väl men Norrby måste förlora. Och Gefle måste också förlora.
8 Tumme upp Citera
Landskrona Namn: Calle77
Sänt: 2018-05-24 16:24
Vi saknar det lilla extra i sista tredjedelen. Vi kan inte bara spela in bollen från kanterna, utan Adi Nalic måste vara mer involverad i matcherna samt att yttermittfältarna även måste in och kriga i straffområdet. Om målen inte kommer i en match, så måste vi ändra något, ett alternativ är att ta in amerikanen o ta ut Nalic och spela 4-4-2. Något måste hända innan det är försent, för vi åker längre ner i tabellen. Kanske att Peter Swärdh för ta över laget några matcher, så Agim får åka iväg på semester. Om det blir bättre med Swärdh, så kan ju Agim bli assisterande eller så kan han börja jobba med våra ungdomar, han är ju duktig på att utveckla yngre.
5 Tumme upp Citera
Landskrona Namn: Boysaren
Sänt: 2018-05-24 15:52
Alla våra anfall sker via Eddie. Vår högerkant är ju iskall. Hade velat ta ut Adi på kanten där han har en mer fri roll och kan röra sig inåt samt Monday på den offensiva positionen. Sedan Igor och Måns centralt.

Tror vi hade fått ett farligare offensiv där ytterbackarna kan komma upp ännu mer då vi har 2 starka defensiva mittfältare som tryggar defensiven mer..
1 Tumme upp Citera
Landskrona Namn: BoISareRichard
Sänt: 2018-05-24 15:39
AFC - Gefle idag.
Tumme upp Citera
Landskrona Namn: stafferex
Sänt: 2018-05-24 15:33
För att avsluta mitt resonemang Ang skapa tillräckligt med målchanser för att vinna matcherna så har vi endast gjort två mål på de senaste fyra matcherna. Tycker tyvärr att anfallsspelet är väldigt lättläst för motståndarna. När Sadat får bollen med allt som oftast med ryggen mot målet . Så hade jag önskat att någon tagit en löpning i djupled . Då får man två alternativ för passningsspelaren. För när senast gjordes där en löpning som frispelade oss med målvakten.
2 Tumme upp Citera
Landskrona Namn: BoISdåoch (nu i exil)
Sänt: 2018-05-24 15:19
stafferex skrev följande:
Nu förstår jag att vi ser olika på vad klara målchanser är.


Om det inte är en klar målchans när man avslutar från 2 meter, vad är då en klar målchans? Ska man stå i mål!?
2 Tumme upp Citera
Landskrona Namn: BoISareRichard
Sänt: 2018-05-24 15:11
Sadat har ju öppet mål i slutet när han nickar över när deras mv är ute och hamnar helt fel.
1 Tumme upp Citera
Landskrona Namn: Aalto (inloggad mot sin vilja)
Sänt: 2018-05-24 14:59
Nickade Sadat verkligen över? Jag minns det som att målvakten plockade bollen. Eller var det en annan situation?
Tumme upp Citera
Landskrona Namn: stafferex
Sänt: 2018-05-24 14:57
Nu förstår jag att vi ser olika på vad klara målchanser är.
2 Tumme upp Citera
Landskrona Namn: BoISdåoch (nu i exil)
Sänt: 2018-05-24 14:20
1. Dennis Olofsson överlappar Bahrudin, får bollen. Lågt inspel, Karim Sadat avslutar utanför från 4 meters avstånd.
2. Filip Pivkovski slår en lyra mot bortre stolpen, Karim Sadat nickar över från 1,5-2 meters avstånd.
3. Straff efter att Eddie blir nergjord i ett förmodat friläge.

Sen 2 gånger får Adi skottläge och har två kvalificerade avslut när han genom fint förarbete är helt oattackerad precis vid straffområdesgränsen. Även det fina målchanser, men inte lika kvalificerade som de ovan.
2 Tumme upp Citera
Landskrona Namn: Martin H    Postat via SvenskaFans mobilsajt
Sänt: 2018-05-24 13:02
Hoppas också på en highlight video från Bobo så vi kan avgöra denna chans diskution. Får starta en swishkampanj så han inte går in i väggen av pressen.
2 Tumme upp Citera Tippar: Gefle-Landskrona 1-2
Landskrona Namn: Dr.R
Sänt: 2018-05-24 12:50
Enligt mig skapade vi inte särskilt många målchanser igår. Straffen är en het målchans, samt Sadats nick i slutet av matchen. En het målchans tycker jag känns igen genom att hjärtat hoppar över ett slag innan bollen lämnar foten/huvudet ;)

Nalic två skott utanför straffområdet i andra halvlek är snarare chanser som uppstår efter skottet är taget, eller hur man ska säga. Hade han inte skjutit så hade man inte heller kunnat påstå att det va en målchans.

Ändå känner jag mig inte orolig. Jag tycker att vi skapar många chanser till att skapa en chans. Då kommer ofta ett felbeslut istället. Ett skott i en situation där spelaren inte själv tror att bollen ska gå i mål. En pass i situationer där man själv från läktaren eller tv-soffan tänker "tryck in den". Jag tror inte att detta handlar om spelarintelligens i första hand, även om det såklart inte är världsstjärnor vi har i laget. Det handlar om självförtroende tror jag. Den energi vi sprider från läktaren letar sig lätt ner på planen, därför är det viktigt att vi fortsätter stötta i alla lägen. Klacken va fantastisk igår! Ni sätter verkligen Landskrona på läktarkartan.

Ett mål där allt klaffar kan vara allt som behövs för att lösa upp knutar, detta laget har potentialen anser jag. Den sista passningen eller när det avslutande skottet ska tas kan man inte bestämma som tränare. Man måste lita på spelarnas instinkt där. Ibland kommer man in i perioder där man inte får till det, ibland känns det som att allt man gör blir till guld! Det känner säkert de flesta som själv spelat fotboll till... nåja, somliga åtminstone! 2-0 vinst mot Gefle blir det!
2 Tumme upp Citera
Landskrona Namn: Aalto (inloggad mot sin vilja)
Sänt: 2018-05-24 12:24
Vi får hoppas att Bobo Bola levererar en video med lite målchanser från igår då
1 Tumme upp Citera
Landskrona Namn: stafferex
Sänt: 2018-05-24 12:09
Konkret hade jag viljat få reda på vem som brände dessa klara målchanser eftersom jag inte har sett matchen på samma sätt .
1 Tumme upp Citera
Landskrona Namn: Aalto (inloggad mot sin vilja)
Sänt: 2018-05-24 12:01 Ändrat: 2018-05-24 12:03:01
Stafferex: Beror kanske lite på vad man menar med klar målchans? Det kan ju variera väldigt mycket mellan olika människor.

Om de bara hade fått lite fler av skotten på mål hade vi säkert kunnat enas om att vi hade många målchanser igår.
1 Tumme upp Citera
Landskrona Namn: Martin H    Postat via SvenskaFans mobilsajt
Sänt: 2018-05-24 11:57
Håller med Stafferex. Kan inte räkna till en enda riktig målchans igår. Visst hade vi ett par halvchanser som med lite tur hade kunnat bli mål. Men vi skapar inga direkta farligheter alls igår.
4 Tumme upp Citera Tippar: Gefle-Landskrona 1-2
Landskrona Namn: Cantona7
Sänt: 2018-05-24 11:56
Skönt att folk inte är oroliga och att vi skapar massor med farliga lägen. Hade spelarna bara haft större intelligens hade vi gjort 3-4 mål i varje match. Bara att köra på så vänder det!
2 Tumme upp Citera
Landskrona Namn: stafferex
Sänt: 2018-05-24 11:34
Jag måste ha missat alla dessa klara målchanser. För min del ser jag stora bekymmer i att det kommer få målchanser i bra läge.
4 Tumme upp Citera
Landskrona Namn: Bruno Tonheta
Sänt: 2018-05-24 10:46 Ändrat: 2018-05-24 10:47:20
Strålande idé detta med rundringning inför Skolans dag! Härligt att se att hela klubben mobiliserar för att rädda ekonomin, från Agim och spelarna till styrelse och kansli. Ska bli kul att följa under dagen.
6 Tumme upp Citera Länktips: https://landskronabois.se/2018/05/24/sto....
Landskrona Namn: BoISdåoch (nu i exil)
Sänt: 2018-05-24 09:07
Så länge spelet fungerar och vi fortsätter skapa chanser finns inget behov av att vara orolig. Eftersom spelet fungerar och vi skapar åtminstone 3-4 klara målchanser varje match är jag inte orolig, det ska inte behövas mer än så för att göra mål.

Tar vi väl ledningen så kontrar vi sönder dem flesta, det är genomgående
3 Tumme upp Citera
Landskrona Namn: Cato
Sänt: 2018-05-24 08:42
AntonJ88 skrev följande:
Tycker vi ska köra på som vi gör. Målen kommer.

Håller med, vi skapar massor av målchanser det handlar bara om att sätta dom. Det kvittar vilket system vi spelar, vi måste fortfarande sätta chanserna.
Vi har haft en hel del oflyt hittills men det kommer att jämna ut sig.

Amr gjorde återigen en bra match och Ljung imponerade stort som mittback! HBK's första 20 minuter var f.ö riktigt bra, bästa laget vi mött hittills.
5 Tumme upp Citera Tippar: Gefle-Landskrona 1-2
Landskrona Namn: AntonJ88
Sänt: 2018-05-24 08:06
Tycker vi ska köra på som vi gör. Målen kommer.
4 Tumme upp Citera
Landskrona Namn: Martin H    Postat via SvenskaFans mobilsajt
Sänt: 2018-05-24 07:56
Absolut skulle en 4-4-2 diamant vara olikt det vi spelar idag. Tänkte mest på Cantonas variant av att bara flytta upp Adi ett halft snäpp. 4-3-3 kan också vara likt det vi spelar om vi spelar väldigt brett ja. Jag tänker mig en smalare variant där våra ytterforwards kommer in bakom istället för att bredda så som de gör idag.
Tumme upp Citera Tippar: Gefle-Landskrona 1-2
Sök efter
på forumet
Sökningen visar resultat från den senaste månaden. Du kan också visa en sida eller dag:
Gå till sida
Alla inlägg ett datum

Fler nyheter






SENASTE NYHETERNA OM LANDSKRONA BOIS
ANNONS:
SERIETABELLEN
1Örgryte97111222
2AFC Eskilstuna95311018
3Helsingborg8521817
4Falkenberg8521617
5Halmstads BK8422214
6Brage9261212
7Degerfors9333-112
8GAIS9324-111
9Jönköpings Södra9324-211
10Öster9324-311
11Varbergs BoIS FC8314-310
12Landskrona923409
13Norrby IF9234-39
14Gefle9225-58
15IK Frej9126-105
16IFK Värnamo9126-125
>> Visa hela tabellen

ANNONS:
SENASTE NYTT FRÅN SUPERETTAN
ANNONS:


Svenska Fans
START  Fotboll: SVERIGE | ENGLAND | ITALIEN | SPANIEN | TYSKLAND | EUROPA | VÄRLDEN   Ishockey: SVERIGE | NHL   Bandy: SVERIGE   Övrigt: US SPORTS | FORUM | BETTING
Det förbjudna som lockar
Capitals till Stanley Cup-final
Säsongens viktigaste vinnare
Jonny Manziel har skaffat jobb
Pizzoni kritar på nytt kontrakt
fantv fanradio livescore tabeller spelschema tvmatcher Champions League 08Fotboll CCM Prylhörnan Casinokollen Leovegas Leovegas
Startsidan  |  Om SvenskaFans.com  |  RSS-feed  |  I mobilen  |  Kontakta redaktionen  |  Annons & marknad  |   Cookies