fantv fanradio livescore tabeller spelschema tvmatcher Champions League 08Fotboll CCM FSport Prylhornan
Besökare: 1880 | Inloggade: 204 | Antal medlemmar: 179235
    START  Fotboll: SVERIGE | ENGLAND | ITALIEN | SPANIEN | TYSKLAND | EUROPA | VÄRLDEN  Ishockey: SVERIGE | NHL  Bandy: SVERIGE  Övrigt: US SPORTS | FORUM | BETTING
    Medlem
    Kom ihåg mig

    Artiklar om Serie A på SvenskaFans

    Serie A på SvenskaFans. Här listar vi samtliga artiklar om Italiens högstaliga, anrika Serie A. Läs matchreferat, krönikor och spelarbetyg bland mycket annat. Klicka på artikelrubriken för att läsa den kompletta artikeln, eller klcika dig vidare till ditt favoritlag i Serie A i menyn till vänster.

    Lazio - Cagliari 3-0
    Lazio Biancocelesti fick en drömstart som sedermera blev en komfortabel seger.
    2017-10-23 00:02:36 - Jonas Lundqvist

    Dopopartita Milan-Genoa 0-0: Bonuccis armbåge stoppade Milan
    Milan Milan fick klara sig med en man mindre större delen av matchen efter att Bonuccis armbåge kostat honom en utvisning. Allt som allt var detta ännu en deprimerande insats från Milan.
    2017-10-22 17:02:53 - Kaveh Golestani

    Dags att vända på (tre)nden!
    Juventus Den tidiga seriefinalen mellan Napoli - Inter tilldelades lika i poäng (0-0) vilket gynnar Juventus inför matchen i Udine.
    2017-10-22 02:04:00 - Darko

    Napoli 0-0 Inter: Delad pott
    Napoli Napoli och Inter delade på en poäng i toppmötet.
    2017-10-22 01:23:00 - Solonapoli

    Inför Milan - Genoa: dags att gå till gate!
    Milan Efter tre raka förluster och nästan exakt en månad efter förlusten mot Sampdoria ställs Milan mot Serie As andra Genovalag. Rossoneri tar emot Rossoblù på San Siro för ännu en avgörande serie A-omgång. Det är nu dags att gå till gate för att hinna med Champions League-resan!
    2017-10-21 16:00:00 - Erik Terzi

    Krönika: Känslan som aldrig funnits där förut
    Lazio Dagens Lazio får mig att känna på ett sätt som jag aldrig känt kring klubben förut. Jag känner hopp, jag känner tro, jag känner kärlek. Inget är omöjligt för dagens Lazio.
    2017-10-21 13:17:14 - Jozo Glavas

    Omgång 9: Torino - Roma, Stadio Olimpico Grande Torino, 15:00, söndag, 17-10-22
    Roma Då var vi åter tillbaka i Serie A och ett tufft bortamöte att vänta. Torino borta kan vara en av de svårare matcherna på senare år och det är ingen match att bara åka och spela av. Däremot så känns det som att vi är betydligt starkare lag än Torino men frågan är hur bragden i veckan har tagit på truppen.
    2017-10-20 23:10:00 - Philip Lantz

    Podcast Rossoneri - Avsnitt 6: Derbyförlust!
    Milan I senaste avsnittet av Podcasten Rossoneri är den stora frågan om Montella ska sparkas mitt i säsongen. Dessutom, finns det små ljusglimtar från senaste matchen som kan ge oss ett naivt hopp?
    2017-10-20 22:46:55 - Kaveh Golestani

    Matchrapport Milan - AEK Aten 0-0: Rossoneris DNA i Europa
    Milan Rossoneris framgångar i Europasammanhang har ofta läkt såren efter stora besvikelser i Serie A. Den tiden är över. Ilska, frustration och hopplöshet är nyckelorden i Milans pinsamma 0-0 mot AEK.
    2017-10-20 19:21:00 - Erik Terzi

    Inför Napoli - Inter
    Napoli Det ska spelas tidig seriefinal på Stadio San Paolo. Napoli leder ligan efter åtta raka vinster och bländande spel, men Inter ligger hack i häl i tabellen. Efter en meriterande derbyvinst lär de svartblåa vara rejält motiverade till att sänka ännu en toppkonkurrent.
    2017-10-20 15:58:38 - Edin Bajramovic

    Nice - Lazio 1-3
    Lazio Efter en rysare borta mot Juventus i helgen så tog Lazio idag 3 viktiga poäng efter en rätt så komfortabel vinst borta mot Nice. I och med vinsten så ska det nu mycket till för att Lazio inte ska lyckas ta sig ur grupp K.
    2017-10-20 00:46:01 - Yosef Al Hassan

    Dopopartita Milan - AEK Athen 0-0: Oinspirerat
    Milan Milan kryssade mot Athen på San Siro efter en svag insats. Milan kunde, och borde ha kunnat förvalta de chanser man skapade bättre, men stod i det stora hela trots allt för en högst medioker insats.
    2017-10-19 23:04:47 - Kaveh Golestani

    Curiosi Lazio: Ciro förlänger?
    Lazio Här sammanfattas intressanta nyheter gällande Lazio under veckorna.
    2017-10-19 11:30:00 - Arvid Larsson

    Chelsea - Roma 3-3: Galen match på Stamford Bridge
    Roma Det blev en grymt fartfylld och underhållande match i London och Stamford Bridge på onsdagskvällen. Efter att Chelsea tagit en 2-0 ledning i första halvlek så kom Roma tillbaka. Efter en fantastisk andra halvlek, som innehöll ett otroligt volleymål från Edin Dzeko så slutade tillställningen 3-3.
    2017-10-19 10:30:49 - Moises Löfroth

    Juventus-Sporting 2-1: Briljanta mål. Dåligt spel.
    Juventus Pjanic och Mandzukic vinner en viktig seger till Juventus med två mästerverk till avslut. Resten glömmer vi.
    2017-10-19 10:14:53 - Mats Engman

    Inför Milan - Aten: Vem blir gruppetta?
    Milan Full pott i gruppspelet hittills. Milan ska försöka lämna derbyförlusten bakom sig med ännu en seger i Europa League. Denna gång är det grekiska AEK Athen som kommer på besök.
    2017-10-19 09:38:00 - Jonas Desai

    Inför Chelsea - Roma: Toppmöte i Grupp C
    Roma Stormatch på Stamford Bridge när Roma gästar den engelska huvudstaden. Båda lagen kommer från ligaförluster den gångna helgen men är obesegrade efter två omgångar i Champions League. Lyckas ett skadeskjutet Roma plocka poäng mot de engelska mästarna?
    2017-10-18 12:28:13 - Joakim Hulander

    Inför: Juventus - Sporting
    Juventus CL åter i fokus
    2017-10-17 23:42:18 - Alexander Ågren

    Förlust borta mot City
    Napoli Det blev tufft i Manchester. Dessutom klev Insigne av skadad.
    2017-10-17 23:00:00 - Fredrik Kreüger

    Bologna-SPAL 2-1: Livet leker!
    Bologna Söndagens efterlängtade derby slutade med Bolognas tredje raka seger.
    2017-10-17 17:53:39 - Mikael Mansjö

    Matchrapport Inter – Milan: Icardi's hattrick sänkte Milan
    Milan Straffmål av Icardi i sista minuten avgjorde derbyt till Inters fördel
    2017-10-16 18:17:56 - Henrik Brandel

    Inför Manchester City - Napoli
    Napoli Två ljusblå lag gör upp på Etihad Stadium den här veckan. Mästerdirigenten i kostym, Pep Guardiola, har äntligen lyckats stämma sitt nya piano till att producera de toner han vill höra. På andra sidan finns en kedjerökande italiensk gubbe i tracksuit, som gjutit om ett gäng medelmåttor till en våg som sveper bort allt i sin väg. En orgie i passningsspel utlovas…
    2017-10-16 18:17:08 - Edin Bajramovic

    Inför Hellas - Benevento: Dödsdansen på Bentegodi
    Verona "Verona har en svag ledning och medioker tränare och konsekvensen blir att de kommer malas sönder"
    2017-10-16 11:55:00 - Johan Stistrup

    Inter 3 - 2 Milan: Kungen av Milano!
    Inter Inter befäste sin position som Milanos hittills starkaste lag för säsongen när Mauro Icardi hjälpte Nerazzurri ta 3 poäng med sitt imponerande hat-trick. I en match där lagen var väldigt jämna prestationsmässigt var det Inter som var mest effektiva och kunde bärga säsongens första Derby Della Madonnina, mycket tack vare kapten Icardi.
    2017-10-16 11:32:52 - Kristian Elya

    Dopopartita Inter-Milan 3-2: Varsågod lillebror
    Milan Milan försökte och lyckades hämta upp underläge två gånger men gav bort chanserna till poäng i slutminuterna med en onödig straff.
    2017-10-15 23:01:57 - Kaveh Golestani

    Efter Crotone-Torino: En vunnen- eller två förlorade poäng?
    Crotone
    2017-10-15 18:06:00 - Joel Ask

    Efter Juventus-Lazio 1-2: Vägskäl
    Juventus Efter ytterligare ett poängtapp i ligan, den här gången tappades alla tre poäng bort, så befinner sig Juventus i en kris. För i och med Napolis seger under lördagskvällen är man nu fem poäng bakom serieledarna. Det är dags att vakna nu.
    2017-10-15 16:02:09 - Lucas Sjögren

    Postpartita Fiorentina-Udinese: Välbehövlig vinst
    Fiorentina På en höstsolig Stadio Artemio Franchi tog Fiorentina en välbehövlig vinst mot gästande Udinese genom två mål av fransmannen Cyril Thereau
    2017-10-15 14:31:30 - Johan Horn

    Roma 0-1 Napoli: Stark seger!
    Napoli Napoli tog sin åttonde raka seger i säsongens upplaga av Serie A efter mål av Insigne.
    2017-10-15 01:05:00 - Solonapoli

    Inför Inter-Milan: Derby della Madonnina!
    Milan I staden är dekorationerna uppsatta. Fansen har börjat ladda. Tifona lär stå redo. Två av världens största lag. Nu är det snart dags, fighten om modets stad, kriget på den mäktiga borgen, det handlar om Derby della Madonnina!
    2017-10-15 00:34:22 - Gabriel Melke

    SERIETABELL FÖR SERIE A
    1Napoli98102125
    2Inter97201223
    3Juventus97111822
    4Lazio97111422
    5Roma86021018
    6Sampdoria8521717
    7Chievo9432115
    8Bologna9423-114
    9Fiorentina9414413
    10Torino9342013
    11Milan9414-113
    12Atalanta9333112
    13Sassuolo9225-108
    14Genoa9135-56
    15Udinese9207-66
    16Cagliari9207-116
    17Crotone 9135-136
    18Verona9135-136
    19Spal9126-85
    20Benevento 9009-200
    >> Visa detaljerad tabell
    Senaste matcherna
    2017-10-22
    Kl: 20:45
    Lazio
    Cagliari
    3
    0
    Publik: ingen uppgift 
    7'
    Ciro Immobile
    1-0
     
     
    29'
    Marco Andreolli
    30'
    Lucas Leiva
     
    41'
    Ciro Immobile
    2-0
     
    41'
    Adam Marusic
    ass.
     
    49'
    Bastos
    3-0
     
    49'
    Luis Alberto
    ass.
     
     
    51'
    Daniele Dessena
    57'
    Alessandro Murgia
     
    57'
    Lucas Leiva
     
     
    58'
    Leonardo Pavoletti
     
    58'
    Marco Sau
     
    64'
    Paolo Farago
     
    64'
    Daniele Dessena
    70'
    Luiz Felipe
     
    70'
    Stefan Radu
     
     
    72'
    Diego Farias
     
    76'
    Senna Miangue
     
    76'
    Simone Padoin
    79'
    Felipe Caicedo
     
    79'
    Adam Marusic
     
     
    80'
    Leonardo Pavoletti

    2017-10-22
    Kl: 18:00
    Udinese
    Juventus
    2
    6
    Publik: ingen uppgift 
    8'
    Stipe Perica
    1-0
     
    8'
    Maxi Lopez
    ass.
     
     
    14'
    Samir
    1-1
     
    20'
    Sami Khedira
    1-2
     
    20'
    Juan Cuadrado
    ass.
     
    26'
    Mario Mandzukic
    26'
    Ali Adnan
     
     
    26'
    Mario Mandzukic
    32'
    Samir
     
    47'
    Danilo
    2-2
     
    47'
    Rodrigo De Paul
    ass.
     
    51'
    Stipe Perica
     
     
    52'
    Daniele Rugani
    2-3
     
    52'
    Paulo Dybala
    ass.
    55'
    Danilo
     
    58'
    Emil Hallfredsson
     
     
    59'
    Sami Khedira
    2-4
     
    59'
    Daniele Rugani
    ass.
     
    61'
    Juan Cuadrado
    67'
    Giuseppe Pezzella
     
    67'
    Samir
     
     
    68'
    Douglas Costa
     
    68'
    Paulo Dybala
    72'
    Jens Larsen
     
    72'
    Ali Adnan
     
     
    79'
    Andrea Barzagli
     
    79'
    Juan Cuadrado
    82'
    Riad Bajic
     
    82'
    Stipe Perica
     
    83'
    Seko Fofana
     
     
    87'
    Sami Khedira
    2-5
     
    87'
    Gonzalo Higuain
    ass.
     
    90'
    Miralem Pjanic
    2-6
     
    90'
    Alex Sandro
    ass.
     
    90'
    Federico Bernardeschi
     
    90'
    Stephan Lichtsteiner

    2017-10-22
    Kl: 15:00
    Milan
    Genoa
    0
    0
    Publik: ingen uppgift 
    25'
    Leonardo Bonucci
     
    26'
    Alessio Romagnoli
     
    26'
    Hakan Calhanoglu
     
     
    40'
    Ervin Zukanovic
     
    52'
    Darko Lazovic
     
    52'
    Gianluca Lapadula
     
    52'
    Andrey Galabinov
     
    52'
    Aleandro Rosi
     
    61'
    Adel Taarabt
    67'
    Davide Calabria
     
    67'
    Giacomo Bonaventura
     
     
    78'
    Federico Ricci
     
    78'
    Luca Rigoni
    84'
    Patrick Cutrone
     
    84'
    Nikola Kalinic
     

    2017-10-22
    Kl: 15:00
    Atalanta
    Bologna
    1
    0
    Publik: ingen uppgift 
    14'
    Mattia Caldara
     
     
    25'
    Emil Krafth
     
    25'
    Vasilis Torosidis
    30'
    Josip Ilicic
     
    40'
    Marten De Roon
     
     
    42'
    Adam Masina
    51'
    Andreas Cornelius
     
    51'
    Bryan Cristante
     
     
    56'
    Rodrigo Palacio
     
    59'
    Sebastian De Maio
     
    59'
    Federico Di Francesco
    66'
    Jasmin Kurtic
     
    66'
    Andrea Petagna
     
    71'
    Andreas Cornelius
    1-0
     
    71'
    Remo Freuler
    ass.
     
     
    72'
    Mattia Destro
     
    72'
    Rodrigo Palacio
     
    74'
    Giancarlo Gonzalez
    78'
    Robin Gosens
     
    78'
    Leonardo Spinazzola
     
     
    80'
    Giancarlo Gonzalez

    2017-10-22
    Kl: 15:00
    Torino
    Roma
    0
    1
    Publik: ingen uppgift 
     
    63'
    Cengiz Under
     
    63'
    Lorenzo Pellegrini
    65'
    Mbaye Niang
     
    65'
    Antonio Barreca
     
    65'
    Cristian Molinaro
     
     
    69'
    Aleksandar Kolarov
    0-1
    74'
    Lucas Boye
     
    74'
    Mbaye Niang
     
     
    78'
    Alisson
     
    80'
    Diego Perotti
     
    80'
    Stephan El Shaarawy
    82'
    Mirko Valdifiori
     
    82'
    Daniele Baselli
     
     
    86'
    Bruno Peres
     
    86'
    Alessandro Florenzi

    2017-10-22
    Kl: 15:00
    Spal
    Sassuolo
    0
    1
    Publik: ingen uppgift 
     
    1'
    Matteo Politano
    0-1
     
    10'
    Federico Peluso
    18'
    Marco Borriello
     
     
    38'
    Joseph Duncan
     
    47'
    Stefano Sensi
     
    47'
    Joseph Duncan
     
    49'
    Stefano Sensi
    63'
    Alberto Paloschi
     
    63'
    Marco Borriello
     
    64'
    Pasquale Schiattarella
     
    69'
    Luca Rizzo
     
    69'
    Luca Mora
     
    76'
    Federico Viviani
     
     
    79'
    Antonino Ragusa
     
    79'
    Diego Falcinelli
    84'
    Federico Bonazzoli
     
    84'
    Sauli Vaisanen
     
     
    87'
    Francesco Cassata
     
    87'
    Matteo Politano
     
    90'
    Francesco Cassata

    2017-10-22
    Kl: 15:00
    Benevento
    Fiorentina
    0
    3
    Publik: ingen uppgift 
     
    18'
    Marco Benassi
    0-1
     
    18'
    Giovanni Simeone
    ass.
    40'
    Raman Chibsah
     
     
    45'
    German Pezzella
     
    46'
    Khouma Babacar
     
    46'
    Giovanni Simeone
     
    47'
    Khouma Babacar
    0-2
     
    47'
    Cyril Thereau
    ass.
    55'
    Samuel Armenteros
     
    55'
    Pietro Iemmello
     
    65'
    Danilo Cataldi
     
     
    66'
    Cyril Thereau
    0-3
    70'
    Cristiano Lombardi
     
    70'
    Amato Ciciretti
     
     
    71'
    Simone Lo Faso
     
    71'
    Federico Chiesa
     
    82'
    Sebastian Cristoforo
    82'
    Mamadou Kanoute
     
    82'
    Danilo Cataldi
     
     
    82'
    Jordan Veretout

    2017-10-22
    Kl: 12:30
    Chievo
    Verona
    3
    2
    Publik: ingen uppgift 
     
    6'
    Daniele Verde
    0-1
    23'
    Roberto Inglese
    1-1
     
     
    23'
    Bruno Zuculini
    23'
    Valter Birsa
    ass.
     
    30'
    Roberto Inglese
    2-1
     
     
    41'
    Bruno Zuculini
     
    46'
    Marcel Buchel
     
    46'
    Alessio Cerci
    49'
    Perparim Hetemaj
     
     
    49'
    Daniel Bessa
    54'
    Alessandro Gamberini
     
     
    55'
    Giampaolo Pazzini
    2-2
    62'
    Sergio Pellissier
     
    62'
    Manuel Pucciarelli
     
     
    71'
    Moise Kean
     
    71'
    Giampaolo Pazzini
    73'
    Sergio Pellissier
    3-2
     
    73'
    Fabrizio Cacciatore
    ass.
     
     
    78'
    Seung Woo Lee
     
    78'
    Daniele Verde
    80'
    Mariusz Stepinski
     
    80'
    Roberto Inglese
     

    2017-10-21
    Kl: 20:45
    Napoli
    Inter
    0
    0
    Publik: ingen uppgift 
     
    66'
    Miranda
     
    71'
    Joao Mario
     
    71'
    Borja Valero
    72'
    Piotr Zielinski
     
    72'
    Marek Hamsik
     
    75'
    Marko Rog
     
    75'
    Allan
     
    80'
    Adam Ounas
     
    80'
    Lorenzo Insigne
     
     
    83'
    Joao Cancelo
     
    83'
    Antonio Candreva
     
    87'
    Eder
     
    87'
    Mauro Icardi
    90'
    Kalidou Koulibaly
     

    2017-10-21
    Kl: 18:00
    Sampdoria
    Crotone
    5
    0
    Publik: ingen uppgift 
    3'
    Gianmarco Ferrari
    1-0
     
    3'
    Lucas Torreira
    ass.
     
     
    6'
    Ante Budimir
    12'
    Fabio Quagliarella
    2-0
     
    25'
    Lucas Torreira
     
     
    26'
    Adrian Stoian
    39'
    Gianluca Caprari
    3-0
     
    39'
    Duvan Zapata
    ass.
     
     
    41'
    Rolando Mandragora
     
    46'
    Stefan Simic
     
    46'
    Arlind Ajeti
    56'
    Gaston Ramirez
     
    56'
    Fabio Quagliarella
     
     
    60'
    Marcello Trotta
     
    60'
    Mariano Izco
    67'
    Nicola Murru
     
    67'
    Ivan Strinic
     
    71'
    Karol Linetty
    4-0
     
    71'
    Dennis Praet
    ass.
     
    75'
    Dawid Kownacki
     
    75'
    Gianluca Caprari
     
    76'
    Dawid Kownacki
    5-0
     
     
    77'
    Giovanni Crociata
     
    77'
    Andrea Nalini

    Kommande matcher
    2017-10-24
    Kl: 20:45
    Inter
    Sampdoria
    2017-10-25
    Kl: 18:30
    Atalanta
    Verona
    2017-10-25
    Kl: 20:45
    Cagliari
    Benevento
    2017-10-25
    Kl: 20:45
    Bologna
    Lazio
    2017-10-25
    Kl: 20:45
    Chievo
    Milan
    2017-10-25
    Kl: 20:45
    Fiorentina
    Torino
    2017-10-25
    Kl: 20:45
    Roma
    Crotone
    2017-10-25
    Kl: 20:45
    Juventus
    Spal
    2017-10-25
    Kl: 20:45
    Genoa
    Napoli
    2017-10-25
    Kl: 20:45
    Sassuolo
    Udinese
    Svenska Fans
    START  Fotboll: SVERIGE | ENGLAND | ITALIEN | SPANIEN | TYSKLAND | EUROPA | VÄRLDEN   Ishockey: SVERIGE | NHL   Bandy: SVERIGE   Övrigt: US SPORTS | FORUM | BETTING
    Bonuccis armbåge stoppade Milan
    Röda Bollens 20-årsjubileum
    ”Nu är det kris i Brynäs”
    ”Givetvis en hel del Messi”
    En väckarklocka för Liverpool?
    fantv fanradio livescore tabeller spelschema tvmatcher Champions League 08Fotboll CCM FSport Prylhörnan Leovegas
    Startsidan  |  Om SvenskaFans.com  |  RSS-feed  |  I mobilen  |  Kontakta redaktionen  |  Annons & marknad  |   Cookies