fantv fanradio livescore tabeller spelschema tvmatcher Champions League 08Fotboll CCM FSport Prylhornan
Besökare: 1270 | Inloggade: 27 | Antal medlemmar: 179220
    START  Fotboll: SVERIGE | ENGLAND | ITALIEN | SPANIEN | TYSKLAND | EUROPA | VÄRLDEN  Ishockey: SVERIGE | NHL  Bandy: SVERIGE  Övrigt: US SPORTS | FORUM | BETTING
    Medlem
    Kom ihåg mig

    Artiklar om Serie B på SvenskaFans

    Här hittar du samtliga artiklar om Serie B, den näst högsta ligan i Italiens seriesystem. Du hittar matchreferat, krönikor, spelarbetyg och övriga artiklar relaterade till Serie B. Klicka på artikelrubriken för att läsa hela artikeln, eller klicka dig vidare till ditt favoritlag i Serie B i menyn till vänster.

    Brescia byter tränare
    Brescia Cellino har tagit kommandot och ger sin första Brescia-tränare sparken efter åtta omgångar.
    2017-10-11 18:55:00 - Per Erik Wesslén

    Bättre än Messi - men platsar inte i Brescia
    Brescia Brescia tränas av helt fel person. Att mister Boscaglia fryser ut Cattaneo är tjänstefel.
    2017-10-08 16:58:00 - Per Erik Wesslén

    Brescia-Perugia 2-1: Caracciolo ÄR Brescia
    Brescia Och störst av allt är kärleken - Caracciolos kärlek till Brescia.
    2017-09-30 18:37:00 - Per Erik Wesslén

    Stjärntecken
    Brescia Cellinos astrologiska släktskap med Brescia - Italiens lejoninna.
    2017-08-08 20:25:00 - Per Erik Wesslén

    Den ökände Cellino har köpt Brescia Calcio
    Brescia Liksom Zamparini kallas han för "mangi allenatori" - den som äter tränare. 49 gånger har den gode Cellino bytt coach i sina hitintills två klubbar: Cagliari och Leeds. Nu är det dags för Brescia.
    2017-08-05 16:10:00 - Per Erik Wesslén

    Baggio-typer i Brescia de senaste åren
    Brescia Brescias avlidne ex-president Corioni älskade Baggio-typen, en äkta nummer 10. Corioni må nu vara död, men den klassiska trequartistan finns återigen i Brescia.
    2017-08-01 21:30:00 - Per Erik Wesslén

    Förvånande tränarbyte i Brescia
    Brescia Även om vi är vana vid den märkliga italienska tränarcirkusen...
    2017-06-07 22:35:00 - Per Erik Wesslén

    Brescia säkrade Serie B-kontraktet!
    Brescia Caracciolo avgjorde - men vi vara bara ett baklängesmål från katastrof.
    2017-05-19 19:17:00 - Per Erik Wesslén

    I sista matchen avgörs allt
    Brescia På torsdag kväll är det utsålt på Stadio Rigamonti för första gången sen Roberto Baggios dagar.
    2017-05-17 20:57:00 - Per Erik Wesslén

    Brescia-Benevento 1-0: Undviker vi nedflyttning till Lega Pro?
    Brescia Nerverna på helspänn i Brescia denna vår.
    2017-04-17 18:59:00 - Per Erik Wesslén

    Inför Bologna-Palermo
    Palermo Viktiga poäng står på spel i söndagens svenskmöte på Renato Dall Ara, kan Palermo vända på den negativa trenden?
    2016-11-19 18:06:15 - Alexander Fogelström

    Varför har jag aldrig varit i Brescia?
    Brescia Reflektioner om mitt Mecka.
    2016-10-31 19:50:00 - Per Erik Wesslén

    Verona-Brescia 2-2: Välspelat hatmöte
    Brescia Trots halva laget borta (på skadefronten eller landslagsuppdrag) lyckades Brescia skaka Serie B:s rikaste klubb, Serie A-degraderade Hellas Verona.
    2016-10-09 18:05:00 - Per Erik Wesslén

    Brocchi lämnar Milan för Brescia!
    Brescia En rejäl överraskning från ingenstans - om det blir verklighet.
    2016-06-26 18:35:00 - Per Erik Wesslén

    Inför slutspurten i Serie B
    Brescia Fem omgångar återstår av Serie B. Vilka lag går till Play Off?
    2016-04-20 19:18:00 - Per Erik Wesslén

    Brescia-Crotone 3-0: Zlatan-vibbar
    Brescia Brescia besegrade utan problem serieledarna Crotone.
    2016-03-12 16:15:00 - Per Erik Wesslén

    Brescias ex-president Corioni har dött
    Brescia Efter en lång tids sjukdom avled idag den färgstarke "Il Presidente", 78 år gammal. Han var mannen som tog Baggio och Guardiola till Brescia och förde klubben till en 8:e plats i Serie A - och Europaspel.
    2016-03-08 17:47:00 - Per Erik Wesslén

    Inför Inter-Palermo
    Palermo Svår bortamatch på Giuseppe Meazza väntar Palermo
    2016-03-06 13:23:13 - Alexander Fogelström

    Inför Palermo-Milan
    Palermo Veckomatch mot ett av ligans mest formstarka lag
    2016-02-02 17:30:30 - Alexander Fogelström

    Oavgjort i Carpi
    Palermo Onödigt poängtapp och Palermos säsong fortsätter att vara fylld av upp och nergångar
    2016-01-31 12:35:53 - Alexander Fogelström

    Att stänga av innan matchen är slut
    Brescia Brescia är inne i en dålig trend.
    2016-01-30 17:41:00 - Per Erik Wesslén

    Inför Carpi-Palermo
    Palermo Rosanero reser norrut till Carpi för möte mot nykomlingarna
    2016-01-29 19:56:00 - Alexander Andersson Fogelström

    Brescia-Cesena 2-1: Caracciolos mål värmde i januarikylan
    Brescia Brescias segertåg fortsätter in i 2016.
    2016-01-17 21:24:00 - Per Erik Wesslén

    Bari-Brescia 1-2: Säsongens överraskning fortsätter att överraska
    Brescia Brescia bortaslog Bari efter mål av Caracciolo och Geijo.
    2015-12-24 17:35:00 - Per Erik Wesslén

    Inför Sampdoria-Palermo
    Palermo Tuff bortamatch i Genua mot Sampdoria väntar Rosanero på söndagkvällen
    2015-12-20 14:24:04 - Alexander Andersson Fogelström

    Vicenza-Brescia 1-2: Caracciolos doppietta bakom ännu en seger
    Brescia När allting stämmer, ja, då stämmer allt.
    2015-12-12 21:00:00 - Per Erik Wesslén

    Brescia-Pescara 2-0: Vart är vi på väg egentligen?
    Brescia Brescias framgångar denna säsong går inte att bortförklaras som lyckträffar: Man har något speciellt på gång, och det verkar kunna bära hur långt som helst.
    2015-12-08 22:50:00 - Per Erik Wesslén

    Brescia-Cagliari 4-0: En bragd av sällan skådat slag
    Brescia Brescias ding-dong-säsong fortsätter: Efter 0-4-förlusten förra veckan vann man idag mot serieledarna Cagliari med 4-0 - Brescias största bragd på flera år.
    2015-11-28 19:13:00 - Per Erik Wesslén

    Inför Lazio-Palermo
    Palermo Ny tränare och nya möjligheter
    2015-11-21 21:50:17 - Alexander Andersson Fogelström

    Perugia-Brescia 4-0: Den gyllene medelvägen - vad är det?
    Brescia Att följa Brescia denna säsong är en berg- och dalbana. Men trots två raka 4-0-förluster på bortaplan är laget 8:a i tabellen och kvar på Play Off-plats.
    2015-11-21 20:20:00 - Per Erik Wesslén

    SERIETABELL FÖR SERIE B
    1Empoli9522617
    2Palermo9360415
    3Frosinone 9432315
    4Venezia9351414
    5Carpi 9423-114
    6Cremonese9342413
    7Perugia9414313
    8Pescara 9342313
    9Bari9414313
    10Cittadella9414313
    11Avellino 9414113
    12Novara9414013
    13Salernitana9261212
    14Virtus Entella9333012
    15Parma9324-311
    16Ternana9243-310
    17Brescia9243-310
    18Spezia 9315-510
    19Foggia 9243-710
    20Pro Vercelli923409
    21Ascoli9234-39
    22Cesena9216-117
    >> Visa detaljerad tabell
    Senaste matcherna
    2017-10-16
    Kl: 20:30
    Virtus Entella
    Empoli
    2
    3
    Publik: ingen uppgift 
     
    2'
    Lorenco Simic
    0-1
     
    9'
    Alfredo Donnarumma
    0-2
     
    9'
    Francesco Caputo
    ass.
     
    27'
    Michele Castagnetti
    30'
    Mirko Eramo
     
    54'
    Davide Luppi
     
    54'
    Mirko Eramo
     
    58'
    Andrea La Mantia
    1-2
     
    62'
    Giuseppe De Luca
    2-2
     
    62'
    Simone Benedetti
     
    62'
    Luca Ceccarelli
     
     
    68'
    Miha Zajc
     
    68'
    Ismael Bennacer
     
    68'
    Lorenzo Lollo
     
    68'
    Nikola Ninkovic
    69'
    Giuseppe De Luca
     
     
    72'
    Miha Zajc
    78'
    Simone Palermo
     
    78'
    Giuseppe De Luca
     
     
    85'
    Alessandro Piu
     
    85'
    Giovanni Di Lorenzo
     
    86'
    Manuel Pasqual
    2-3

    2017-10-15
    Kl: 17:30
    Avellino
    Salernitana
    2
    3
    Publik: ingen uppgift 
     
    18'
    Moses Odjer
    35'
    Salvatore Molina
     
    49'
    Anton Kresic
    1-0
     
    49'
    Francesco Di Tacchio
    ass.
     
     
    58'
    Alessandro Rosina
     
    58'
    Emanuele Cicerelli
    60'
    Lorenzo Laverone
    2-0
     
     
    64'
    Matteo Ricci II
     
    64'
    Moses Odjer
    65'
    Fabrizio Paghera
     
    65'
    Salvatore Molina
     
     
    72'
    Riccardo Bocalon
     
    72'
    Sofian Kiyine
     
    73'
    Alejandro Rodriguez
    2-1
     
    81'
    Joseph Minala
    81'
    Soufiane Bidaoui
     
    81'
    Matteo Ardemagni
     
    84'
    Richard Lasik
     
    84'
    Lorenzo Laverone
     
     
    85'
    Mattia Sprocati
    2-2
     
    90'
    Joseph Minala
    2-3

    2017-10-14
    Kl: 15:00
    Pro Vercelli
    Bari
    2
    2
    Publik: ingen uppgift 
    30'
    Luca Castiglia
    1-0
     
    30'
    Carlo Mammarella
    ass.
     
    33'
    Marco Firenze
     
     
    43'
    Archimede Morleo
     
    45'
    Andres Tello
     
    47'
    Cristian Galano
    1-1
     
    47'
    Andres Tello
    ass.
    58'
    Alfredo Bifulco
     
    58'
    Armando Vajushi
     
     
    63'
    Antonio Floro Flores
     
    63'
    Simone Iocolano
     
    63'
    Riccardo Fiamozzi
     
    63'
    Karamoko Cisse
    68'
    Claudio Morra
     
    68'
    Filip Raicevic
     
    75'
    Claudio Morra
     
     
    77'
    Cristian Galano
    1-2
    78'
    Emanuele Rovini
     
    78'
    Marco Firenze
     
     
    80'
    Jacopo Petriccione
     
    80'
    Migjen Basha
     
    88'
    Antonio Floro Flores
    90'
    Claudio Morra
    2-2
     
     
    90'
    Luca Marrone

    2017-10-14
    Kl: 15:00
    Ternana
    Spezia
    4
    2
    Publik: ingen uppgift 
     
    1'
    Guido Marilungo
    0-1
     
    12'
    Pablo Granoche
    0-2
     
    12'
    Luca Vignali
    ass.
    18'
    Martin Valjent
     
    19'
    Mirko Carretta
     
    19'
    Johad Ferretti
     
    20'
    Diego Albadoro
    1-2
     
    35'
    Luca Tremolada
    2-2
     
    59'
    Federico Angiulli
     
    59'
    Luca Tremolada
     
    65'
    Federico Angiulli
    3-2
     
     
    68'
    Gennaro Acampora
     
    68'
    Giuseppe Mastinu
     
    71'
    Francesco Forte
     
    71'
    Giulio Maggiore
    75'
    Luca Zanon
     
    75'
    Diego Albadoro
     
     
    76'
    Alberto Gilardino
     
    76'
    Pablo Granoche
     
    78'
    Walter Lopez
    88'
    Adriano Montalto
    4-2
     
    88'
    Mirko Carretta
    ass.
     
     
    90'
    Claudio Terzi

    2017-10-14
    Kl: 15:00
    Parma
    Pescara
    0
    1
    Publik: ingen uppgift 
    28'
    Simone Iacoponi
     
    30'
    Manuel Scavone
     
    52'
    Antonio Di Gaudio
     
    52'
    Yves Baraye
     
     
    57'
    Andrea Palazzi
     
    66'
    Luca Valzania
    66'
    Roberto Insigne
     
    66'
    Luca Siligardi
     
     
    66'
    Andrea Palazzi
     
    67'
    Ahmad Benali
     
    67'
    Christian Capone
     
    74'
    Marco Carraro
     
    74'
    Franck Kanoute
    82'
    Fabio Ceravolo
     
    82'
    Emanuele Calaio
     
     
    85'
    Gaston Brugman
    0-1
     
    85'
    Leonardo Mancuso
    ass.
     
    90'
    Vincenzo Fiorillo

    2017-10-14
    Kl: 15:00
    Ascoli
    Venezia
    3
    3
    Publik: ingen uppgift 
     
    15'
    Gianmarco Zigoni
    0-1
     
    15'
    Giuseppe Zampano
    ass.
     
    32'
    Marco Modolo
    39'
    Luca Clemenza
     
    39'
    Enrico Baldini
     
    50'
    Gianluca Carpani
    1-1
     
    50'
    Tommaso Bianchi
    ass.
     
    53'
    Vasile Mogos
     
    56'
    Andrea Favilli
    2-1
     
    56'
    Luca Clemenza
    ass.
     
     
    60'
    Davide Marsura
    2-2
    62'
    Andrea Favilli
    3-2
     
    64'
    Andrea Favilli
     
     
    64'
    Alexandre Geijo
     
    64'
    Matteo Bruscagin
    66'
    Christian D'Urso
     
    66'
    Tommaso Bianchi
     
     
    69'
    Simone Bentivoglio
     
    74'
    Alexandre Geijo
    3-3
     
    74'
    Simone Bentivoglio
    ass.
     
    76'
    Sergiu Suciu
     
    76'
    Marco Pinato
    84'
    Davide Cinaglia
     
    84'
    Giovanni Pinto
     
     
    86'
    Stefano Moreo
     
    86'
    Gianmarco Zigoni

    2017-10-14
    Kl: 15:00
    Brescia
    Novara
    0
    1
    Publik: ingen uppgift 
     
    47'
    Daniele Sciaudone
    52'
    Edoardo Lancini
     
    57'
    Andrea Caracciolo
     
    57'
    Lautaro Rinaldi
     
    63'
    Alexis Ferrante
     
     
    69'
    Francesco Di Mariano
    0-1
     
    69'
    Alessio Da Cruz
    ass.
     
    73'
    Magnus Troest
    73'
    Emanuele Ndoj
     
    73'
    Alessandro Martinelli
     
     
    73'
    Marco Chiosa
     
    75'
    Lorenzo Maria Dickmann
     
    75'
    Moutir Chajia
    76'
    Alexis Ferrante
     
     
    80'
    Federico Casarini
     
    80'
    Daniele Sciaudone
    82'
    Rigoberto Rivas
     
    82'
    Jose Machin
     
     
    86'
    Lorenzo Montipo
     
    90'
    Andrea Orlandi

    2017-10-14
    Kl: 15:00
    Cittadella
    Cremonese
    1
    2
    Publik: ingen uppgift 
     
    4'
    Alberto Almici
     
    4'
    Simone Salviato
     
    25'
    Francesco Renzetti
     
    45'
    Francesco Renzetti
     
    46'
    Matteo Procopio
     
    46'
    Paulinho
     
    48'
    Claiton
    0-1
     
    48'
    Giampietro Perrulli
    ass.
     
    57'
    Giampietro Perrulli
     
    60'
    Fabio Scarsella
     
    60'
    Giampietro Perrulli
     
    61'
    Mariano Arini
    61'
    Lucas Chiaretti
     
    61'
    Paolo Bartolomei
     
    64'
    Andrea Arrighini
     
    64'
    Gianluca Litteri
     
    67'
    Andrea Schenetti
     
     
    70'
    Mariano Arini
     
    73'
    Alberto Almici
    73'
    Antimo Iunco
     
    73'
    Amedeo Benedetti
     
    81'
    Andrea Arrighini
    1-1
     
     
    84'
    Simone Pesce
     
    84'
    Samir Ujkani
     
    90'
    Michele Cavion
    1-2

    2017-10-14
    Kl: 15:00
    Carpi
    Cesena
    2
    1
    Publik: ingen uppgift 
    3'
    Enej Jelenic
    1-0
     
    3'
    Mbala Nzola
    ass.
     
    14'
    Enej Jelenic
    2-0
     
     
    21'
    Nicolo Fazzi
    34'
    Enej Jelenic
     
    49'
    Dario Saric
     
    49'
    Lorenzo Pasciuti
     
     
    60'
    Alessio Vita
     
    60'
    Andrea Schiavone
     
    61'
    Giovanni Di Noia
    68'
    Cristian Carletti
     
    68'
    Mbala Nzola
     
     
    73'
    Gabriele Moncini
     
    73'
    Tomasz Kupisz
    74'
    Cristian Carletti
     
     
    80'
    Giuseppe Panico
     
    80'
    Giovanni Di Noia
    86'
    Riccardo Brosco
     
    86'
    Enej Jelenic
     
     
    90'
    Riccardo Brosco
    2-1
     
    90'
    Moussa Kone

    2017-10-14
    Kl: 15:00
    Frosinone
    Palermo
    0
    0
    Publik: ingen uppgift 
    8'
    Matteo Ciofani
     
    31'
    Lorenzo Ariaudo
     
     
    37'
    Przemyslaw Szyminski
     
    37'
    Giuseppe Bellusci
     
    42'
    Andrea Rispoli
    44'
    Emanuele Terranova
     
     
    56'
    Mato Jajalo
     
    56'
    Pawel Dawidowicz
    64'
    Nicolo Brighenti
     
    64'
    Danilo Soddimo
     
    64'
    Camillo Ciano
     
    64'
    Lorenzo Ariaudo
     
     
    74'
    Antonio La Gumina
     
    74'
    Carlos Embalo
     
    81'
    Mato Jajalo
    84'
    Andrea Beghetto
     
    84'
    Matteo Ciofani
     

    Kommande matcher
    2017-10-20
    Kl: 19:00
    Cremonese
    Brescia
    2017-10-20
    Kl: 21:00
    Bari
    Cittadella
    2017-10-21
    Kl: 15:00
    Salernitana
    Frosinone
    2017-10-21
    Kl: 15:00
    Cesena
    Foggia
    2017-10-21
    Kl: 15:00
    Pescara
    Avellino
    2017-10-21
    Kl: 15:00
    Venezia
    Empoli
    2017-10-21
    Kl: 15:00
    Parma
    Virtus Entella
    2017-10-21
    Kl: 15:00
    Palermo
    Novara
    2017-10-21
    Kl: 15:00
    Pro Vercelli
    Carpi
    2017-10-21
    Kl: 15:00
    Spezia
    Perugia
    Svenska Fans
    START  Fotboll: SVERIGE | ENGLAND | ITALIEN | SPANIEN | TYSKLAND | EUROPA | VÄRLDEN   Ishockey: SVERIGE | NHL   Bandy: SVERIGE   Övrigt: US SPORTS | FORUM | BETTING
    Sebastien Haller – vikten av tyngd
    Haywards skada och predictions
    KLACKANDE #203 ”Svepet”
    ”Längtat tillbaka till Gävle”
    KLACKANDE #203 ”Svepet”
    fantv fanradio livescore tabeller spelschema tvmatcher Champions League 08Fotboll CCM FSport Prylhörnan Leovegas
    Startsidan  |  Om SvenskaFans.com  |  RSS-feed  |  I mobilen  |  Kontakta redaktionen  |  Annons & marknad  |   Cookies