fantv fanradio livescore tabeller spelschema tvmatcher Champions League 08Fotboll CCM FSport Prylhornan
START  Fotboll: SVERIGE | ENGLAND | ITALIEN | SPANIEN | TYSKLAND | EUROPA | VÄRLDEN  Ishockey: SVERIGE | NHL  Bandy: SVERIGE  Övrigt: US SPORTS | FORUM | BETTING
Medlem
Besökare: 2030 | Medlemmar: 179235

Kom ihåg mig

Diskussionsforum FC Barcelona

Benvinguts till Les Rambles!

Allmänna forumregler: I Les Rambles strävar vi efter att hålla en så hög nivå som möjligt på diskussionerna. Här diskuterar vi i första hand Barcelona och i andra hand fotboll generellt. Tänk på att alltid hålla en god ton och att behandla andra så som du själv vill bli behandlad. Allas åsikter ska respekteras. Om du inte håller med någon kan du välja mellan att ignorera skribenten i fråga, eller att diskutera era meningsskiljaktigheter på ett moget, vuxet och konstruktivt sätt. Använd PM-funktionen för diskussioner som inte rör hela forumet.

Sträva alltid efter att posta inlägg som bidrar till en pågående diskussion, alternativt till en ny diskussion.

De fullständiga reglerna för forumet hittar du här.

Brott mot forumets regler leder i första hand till en varning. Om man inte tar till sig av varningen och fortsätter att bryta mot en eller flera regler leder det till en spärr från SvenskaFans. Om regelbrottet är synnerligen grovt kan skribenten komma att spärras direkt, utan någon varning innan.

Moderatorerna förbehåller sig rätten att bedöma om ett inlägg bryter mot reglerna, anses vara oseriöst eller nivåsänkande samt huruvida en spärr ska föregås av en varning eller inte.

Tips: Posta alltid webblänkar i länktips för att inte störa sidans design samt underlätta för andra användare.

Forumansvarig: Lion24

Moderatorer: Bosketts, koeman92, Katalano och Bollinnehavet



ANNONS:
CROSS Du måste vara inloggad för att kunna kommentera.
Är du inte medlem? Klicka här för att registrera dig.
Spara   
  Athletic Tippa nästa match Athletic-Barcelona 2017-10-28 20:45 Barcelona    
TOTALT 847471 INLÄGG. JUST NU 13 INLOGGADE.
Barcelona Namn: Carles Puyol..65i
Sänt: 2017-10-23 00:40 Ändrat: 2017-10-23 00:41:25
Jag såg Real mot Eibar, Casemiro hade ett gult kort och det står 2-0 till Real. Casemiro borde ha fått sitt andra gula kort vid flertal tillfällen men det var en sekvens som jag fastnade för, han stämplar en Eibar spelare i straffområdet, en solklar straff och rött kort så det skriker om det. En straff till Eibar och rött kort till Real(som var usla idag) så hade det kanske blivit lite spänning.

Men det är inte det jag är arg över, min fråga är när fan Casemiro ska få rött kort?

Sorry för dubbelpost, vet ej hur jag ska få bort det med mobilen.
1 Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Carles Puyol..65i
Sänt: 2017-10-23 00:40
Jag såg Real mot Eibar, Casemiro hade ett gult kort och det står 2-0 till Real. Casemiro borde ha fått sitt andra gula kort vid flertal tillfällen men det var en sekvens som jag fastnade för, han stämplar en Eibar spelare i straffområdet, en solklar straff och rött kort så det skriker om det. En straff till Eibar och rött kort till Real(som var usla idag) så hade det kanske blivit lite spänning.

Men det är inte det jag är arg över, min fråga är när fan Casemiro ska få rött kort?
1 Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Davids3
Sänt: 2017-10-22 23:35
Världens bäste genom tiderna, våga inte påstå annat.
6 Tumme upp Citera Länktips: https://www.facebook.com/fcbnation/video....
Barcelona Namn: Barca4life98    Postat via SvenskaFans-appen
Sänt: 2017-10-22 23:33 Ändrat: 2017-10-22 23:39:44
Xavi #6 och Cule4Life

I en drömvärld hade man velat ha båda två. Skulle höja mittfältet till topp 3 igen.

Eriksen - Busquets - Coutinho

Låter väldigt offensivt balanserat men om man har två yttrar som tar hemjobbet så kan det funka, kolla bara på Man City. Silva och De Bruyne är inga defensivt inriktade spelare men Pep låter ytterbackarna kliva in centralt och täcka den ytan som uppstår centralt bredvid den ensamma defensiva mittfältaren. Man ser tendenser till att Valverde gör det här redan med Roberto och Semedo.

2 Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Yellow cake
Sänt: 2017-10-22 22:51
Neymar är en spelare som när det går lite emot honom så kan motståndarlaget relativt lätt få honom ur balans känns det som.
1 Tumme upp Citera
Barcelona Namn: MessiyoyO 10    Postat via SvenskaFans-appen
Sänt: 2017-10-22 22:50
Valde att kolla på PSG för första gången sen Neymar flyttat dit. Det är ändå en klassiker i Frankrike, Marseille-PSG.

Imponeras faktiskt inte av detta PSG. Marseille gör en kanonmatch. Mbappe väldigt slarvig och utbytt. Neymar visar lite av sin teknik men det händer inte riktigt något. Dock blev han precis utvisad pga av en typisk Neymar grej, 2 gula- bye bye.

Skönt att Marseille har 2-1 också!

3 Tumme upp Citera
Barcelona Namn: || Cillessen #1    Postat via SvenskaFans-appen
Sänt: 2017-10-22 22:46
Neymar utvisad där den andre filmar, den karman där ohhhhh
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Iniesta.70
Sänt: 2017-10-22 20:19 Ändrat: 2017-10-22 21:33:44
the cameroonians skrev följande:
Spanien avancerade alltså till semifinal i U17-VM och möter Mali på onsdag.

Matchen startar 16.30 och visas på Eurosport 1, så se till att sticka tidigare från jobb och plugg så att ni hinner bänka er!

I bronsmatchen/finalen väntar endera England eller Brasilien. De sistnämnda vann över Spanien i gruppspelet.

Ja, det kan ju bli en dubbel för det spanska u-17 laget i år, både EM -guld och VM-guld på mindre än ett halvår. Absolut ingen omöjlighet. Spanien var ju bl a bättre än England i EM -finalen i somras, även om den fick avgöras på straffar.

Själv såg jag "hela" matchen idag men jag såg inte ett enda av målen i realtid. Japp, så går det när man har ett par jyckar och ett par kids o en käraste som "kräver" att man hjälper till och inte ligger på soffan och spanar in Ruiz o company. Blev ju mål varenda gång jag vände ryggen till tv:n och löste nån konflikt mellan mina små arvtagare.

Ruiz är helt klart en man för framtiden, bra på en massa "grejer" när det kommer till att trixa på plan. En smart lirare som är grym på att hitta fria ytor i straffområdet när det vankas målchans. Men, idag missade han grovt ett par gånger så en av sakerna han bör slipa på är avsluten och kylan framför målet. Han borde ha gjort två, tre mål till under denna turnering. Men hey mycket handlar ju så klart om rutin.
Han är ju i startgroparna av sin karriär och har "all tid i världen" att slipa på sina "brister".
Men, med en massa flyt å lite tur och rätt vision så kanske han kommer att växa med uppgiften och leda en ny La Masia generation inom Blaugranas- seniorer. Och, om alla pusselbitar faller på rätt plats så kanske, kanske man hinner får se unge Ruiz både kombinera sig fram å tiki-taka lite med Messi, innan världens bäste lägger dojorna på hyllan.

Så, för er som har intresse av vad LaMasia har att erbjuda följ gärna the Cameroonians tips när det vankas semi!

Och för Guds skull ta och släng ett öga på Gomez pärla som the Cameroonians länkade. Boom!!!


2 Tumme upp Citera Tippar: Athletic-Barcelona 0-0
Barcelona Namn: the cameroonians    Postat via SvenskaFans-appen
Sänt: 2017-10-22 19:43
Spanien avancerade alltså till semifinal i U17-VM och möter Mali på onsdag.

Matchen startar 16.30 och visas på Eurosport 1, så se till att sticka tidigare från jobb och plugg så att ni hinner bänka er!

I bronsmatchen/finalen väntar endera England eller Brasilien. De sistnämnda vann över Spanien i gruppspelet.
3 Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Cule4life
Sänt: 2017-10-22 19:27
Man kan använda båda två. Erikssen på Iniestas position ch Coutinho på Ronaldinho platsen. Hade funkat väldigt bra. Men då är det viktigt att Busquets har en väldigt bolltrygg spelare på Xavis plats som också ska vara mycket bra defensivt. En blandning av Veratti och Paulinho ungefär. Bolltrygg med en rå defensiv.
2 Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Xavi #6
Sänt: 2017-10-22 19:03
Nu är varken av dessa herrar någon kontrollerande mittfältare som Xavi, Kroos m.m utan mer offensiva mittfältare och då väljer jag hellre Coutinho som ersättare till Iniesta. Coutinho har bättre dribbling och bättre på små ytor, passningspel pch skott är dom i princip lika bra.

Eriksen är som du säger bättre om man vill mer kontroll på mitten då han inte tar lika många chanser medans Coutinho tar mer risker genom att utmana prescis som Isco.vilket är guldvärt att ha mot lag som parkerar.
1 Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Barca4life98    Postat via SvenskaFans-appen
Sänt: 2017-10-22 18:55
Barca Barca

Håller med, Eriksen är bättre om man vill ha mer kontroll på mitten.
2 Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Barca Barca    Postat via SvenskaFans-appen
Sänt: 2017-10-22 18:41
Barca4life98

Eriksen alla dagar i veckan. Vill verkligen inte ha EN ända spelare från loserpool. Pool hade sin chans att släppa Coutinho för över miljarden, nu har dom en spelare som inte är i balans. Sen är Eriksen en perfekt ersättare till Iniesta.
2 Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Barca4life98    Postat via SvenskaFans-appen
Sänt: 2017-10-22 18:36
Coutinho eller Eriksen om ni fick välja? Coutinho är mer en dribbler, likt Denis, och Eriksen är lite mer djuptliggande med öppnande passningar mellan lagdelarna.
1 Tumme upp Citera
Barcelona Namn: the cameroonians    Postat via SvenskaFans-appen
Sänt: 2017-10-22 17:54
Även Vidal uppges vara skadad, klubben kommer att kommunicera ut anledningarna för båda spelarna i morgon, men redan nu spekuleras det i att de anses som "utsuddade" av Valverde.

Skulle de inte ens tas ut i truppen mot Murcia kommer det ju spekuleras grovt och deras "skador" kan vara ett sätt för klubben att undvika att deras värde på marknaden försvinner totalt.
1 Tumme upp Citera
Barcelona Namn: the cameroonians    Postat via SvenskaFans-appen
Sänt: 2017-10-22 17:45
Hahaha, Arda Turan har lyckats skada sig igen - utan att träna. Fick grönt ljus i fredags men kunde inte träna idag pga en ny känning. Ska man skratta eller skratta?

6 Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Vampíro    Postat via SvenskaFans-appen
Sänt: 2017-10-22 17:24
Valverde gör så gott han kan men detta laget saknar kreativa spelare så det skriker om det. Man kan inte säga nått om resultaten även om spelet ser ganska tråkigt ut speciellt när Iniesta och Suarez måste spela på kanten med jämna mellanrum.

En sak som jag stör mig på är dock när han envisas med att ställa över våra formstarka spelare. Denis, Semedo och Paulinho har alla blivit bänkade efter starka insatser.
2 Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Barcadinho.
Sänt: 2017-10-22 17:21
kröjjff.

Varför streamar du inte matcherna?
Inte alltid perfekt kvalite men bättre än inget.
hesgoal.com är en bra stream sida, mycket bra bildkvalité.

Finns här massa med folk som kan hjälpa dig med länkar när det är en matchdags, logga in här lite innan så får du hjälp.
2 Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Mike79    Postat via SvenskaFans-appen
Sänt: 2017-10-22 17:10
Kröjjff

Personligen tycker jag att vi spelar tråkigare fotboll än under Lucho, och då vet du själv hur fyrkantigt spelet kunde se ut då stundtals.

Vi blev lovade en crack tränare med Barca-DNA, istället fick vi en kisande Valverde utan pondus och 4-4-2 fotboll.
6 Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Valverdismo    Postat via SvenskaFans-appen
Sänt: 2017-10-22 17:08
the cameroonians skrev följande:
Ter Stegen, Busquets, Iniesta, Umtiti, Paulinho, Messi och Suárez kommer slippa åka med till bortamatchen mot Murcia i Copa del Rey.

Ortolà, Cucurella, Oriol Busquets, Aleña, Vitinho, Arnaiz och Carles Perez från B-laget verkar ersätta då de tränar med A-laget idag.


Har Valverde äntligen sett ljuset i och med att Paulinho får vilat inför Athletic och inte Ivan hemåtpassaren Rakitic?
1 Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Bosketts
Sänt: 2017-10-22 17:07
Jag är också moderator, och skriver till fullo under på Lion24s inlägg. Jag är också övertygad om att det enda sättet för oss som forum att nå en högre nivå är att inte låta provokatörer och troll få någon luft. Även om det är svårt att ignorera dessa inlägg så är den enda vägen att fullkomligt ignorera dem.

Hoppas alla kan finna tålamod i vetskapen om att vi gör allt vi kan för att hålla den goda nivån uppe.
4 Tumme upp Citera Tippar: Athletic-Barcelona 1-3
Barcelona Namn: Lion24
Sänt: 2017-10-22 16:14
Jag är moderator. Även om jag ryker så vill jag inte gå in i fällan. Jag försöker hålla en bättre nivå. Tro mig, jag försöker. Jag har tålamod och låter det gå förbi. Jag ryker, men det är bättre att låta det vara. Jag försöker skapa en god stämning på forumet där jag inte provocerar andra skribenter och om man blir provocerad så är det bättre att låta det gå, det är onödigt att man sänker sin nivå på grund av att andra håller låg nivå/klass.
4 Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Kröjjff
Sänt: 2017-10-22 15:52
Eftersom jag inte kan följa Barcas matcher fr om den här hösten, efter att ha sett i stort sett varje sådan sedan TV 4 började sända spansk fotboll, blir jag förvirrad över av vad som skrivs härinne. Å ena sidan är man mycket nöjd med Valverde som tränare. För att i nästa stund hävda att han i likhet med "Lucho" låter helt fel spelare få chansen, eller inte har rätt spelarunderlag för att spela den typ av fotboll som önskas. Alternativt placerar de som ändå är tillgängliga, på fel positioner så att han inte får ut den potential som finns att tillgå. Och att de som presterar bra inte får fortsatta chanser på regelbunden basis, utan placeras på bänken efter fina insatser. Jag får det helt enkelt inte att gå ihop.
2 Tumme upp Citera
Barcelona Namn: the cameroonians    Postat via SvenskaFans-appen
Sänt: 2017-10-22 15:47
Spaniens U17-landslag vann över Iran med 3-1 i kvartsfinalen tidigare idag.

Abel Ruiz gjorde 1-0 och Sergio Gómez ökade på ledningen med ett brutalt skott.
Det sistnämnda i länktips.
2 Tumme upp Citera Länktips: https://youtu.be/s-qRQdlARS0
Barcelona Namn: Talangfabriken
Sänt: 2017-10-22 14:46
Alexis lär lämna Arsenal i januari eller senast till sommaren. Jag skulle absolut gärna se honom hos oss igen. Det skulle vara intressant att se honom på Iniestas position.
3 Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Soko
Sänt: 2017-10-22 14:29
Mezziahs 

Titlar kommer inte att avgöras under hösten och syftet är att hålla ut med nuvarande trupp tills januari och sedan få tillbaka Dembélé samt förhoppningsvis värva två spelare till och förstärka laget.  Det i kombination med de positiva resultat vi har idag kommer det förhoppningsvis att räcka till titlar på våren.

Tumme upp Citera Tippar: Athletic-Barcelona 2-3
Barcelona Namn: the cameroonians    Postat via SvenskaFans-appen
Sänt: 2017-10-22 14:28
Samper verkar få en liknande säsong i Las Palmas som i Granada.

Båda lagen hade bytt tränare inför säsongen, och båda ville personligen ha Samper.

Båda säsongerna fick Samper skadeproblem.

Båda lagen inledde säsongen dåligt, Granada sparkade Paco Jemez - och Samper hamnade i den nya tränarens frysbox.
Risken finns att Las Palmas gör samma sak med sin Paco (Ayestaran) och frågan är då vad som händer med Samper.

Han har ännu inte debuterat pga skadan, menr med i truppen inför cupmatchen senare i veckan. Förhoppningsvis löser det sig för både klubben och Samper, men jag har mina tvivel.
3 Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Soko
Sänt: 2017-10-22 14:13
Alla som följt Rakitic i Sevilla vet vilken offensiv spelare han var då han anpassade sig till Sevillas offensiva och raka spel att komma till motståndarnas mål snabbt . I Barca har han anpassat sitt spel efter Barcas filosofi som bygger ju på att passa runt runt runt och passa bakåt och i sidled, något vi gör änbu idag.  Även om Raktic blandar det med att med jämna mellanrum skjuta på mål, slå långa pass framåt som igår till Messi eller försöka göra sin gubbe och med Suarez manér försöka tunla och avancera framåt.  Rakitic spelar säkert då det räcker med en nonchalant Busquets. 

Folk vill ju inte se Reals spel hos oss där man gör att slå inlägg efter inlägg och spela rakare liksom Sevilla, så hur vill man egentligen att  Rakitic ska spela ?! Men jag förstår, har man valt någon att alltid peka ut och kritisera så finns det inget annat man kan göra åt det. 

4 Tumme upp Citera Tippar: Athletic-Barcelona 2-3
Barcelona Namn: Mezziahs    Postat via SvenskaFans-appen
Sänt: 2017-10-22 14:05
Soko jag kan hålla med dig till en viss del. Men vi har samtidigt haft jävligt mycket flyt i matcherna, många självmål. Mot juventus var det lika jämnt i första halvlek, om inte fördel juventus i chanser. Det håller inte för en trippel eller ens cl vinst så som vi spelar nu.

Spelare som semedo, paulinho och denis borde få mycket mer speltid. Sen får man hoppas att dembele kommer in bra i spelet när han är tillbaka, och att suarez kommer i form igen. Om inte så skaffa en ersättare.
1 Tumme upp Citera
Barcelona Namn: A good coach is everything!    Postat via SvenskaFans-appen
Sänt: 2017-10-22 13:48
Rakitic är sidleds eller bakåtpassningarnas man. Så jävla tråkigt när han är i mitten.

Man bänkar en spelare som Samedo för att Rakitic ska få plats. Ja nu undrar ni säkert hur jag tänker. Men grejen är att Roberto kan oxh ska spela i mitten men för att inte bänka Raketen så bänkar man Samedo. Varför behandlar vi unga lovande spelare som skit ?
Tumme upp Citera
Sök efter
på forumet
Sökningen visar resultat från den senaste månaden. Du kan också visa en sida eller dag:
Gå till sida
Alla inlägg ett datum

Fler nyheter






SENASTE NYHETERNA OM FC BARCELONA
ANNONS:
ANNONS:
SERIETABELLEN
1Barcelona98102325
2Valencia96301521
3Real Madrid96211120
4Atlético9540919
5CD Leganés9522517
6Villarreal9513516
7Real Betis9513216
8Sevilla9513116
9Sociedad8413213
10Celta Vigo9324411
11Athletic9324011
12Levante9252-211
13Getafe923419
14Espanyol8233-49
15Deportivo8224-78
16Eibar 9216-177
17Girona8134-66
18Las Palmas9207-156
19Alaves9108-113
20Malaga9018-161
>> Visa hela tabellen
ANNONS:


Svenska Fans
START  Fotboll: SVERIGE | ENGLAND | ITALIEN | SPANIEN | TYSKLAND | EUROPA | VÄRLDEN   Ishockey: SVERIGE | NHL   Bandy: SVERIGE   Övrigt: US SPORTS | FORUM | BETTING
”Nu är det kris i Brynäs”
Hubocan flyttar till Trabzonspor
Cavani räddade poäng på övertid
”Kandidat till årets järnkamin”
Oakland vann viktiga mötet
fantv fanradio livescore tabeller spelschema tvmatcher Champions League 08Fotboll CCM FSport Prylhörnan Leovegas
Startsidan  |  Om SvenskaFans.com  |  RSS-feed  |  I mobilen  |  Kontakta redaktionen  |  Annons & marknad  |   Cookies