fantv fanradio livescore tabeller spelschema tvmatcher Champions League 08Fotboll CCM allsvenskanfantasy Prylhornan
START  Fotboll: SVERIGE | ENGLAND | ITALIEN | SPANIEN | TYSKLAND | EUROPA | VÄRLDEN  Ishockey: SVERIGE | NHL  Bandy: SVERIGE  Övrigt: US SPORTS | FORUM | BETTING
Medlem
Besökare: 4340 | Medlemmar: 183077

Kom ihåg mig
10. Lionel Messi
Lionel Messi

Född: 1987-06-24

Längd: 170 cm

Vikt: 65 kg


Moderklubb: CA Newell's Old Boys

Beskrivning: Världens bästa spelare. Har under Guardiolas tid växt från pojke till man och blivit den mest omtalade spelaren i Barcelonas historia. Slått rekord på rekord och bromsar sannerligen inte ner. Ensam i världen på att ha 4 guldbollar och dock ännu ej förklarad som den bästa genom tiderna. Men fortsätter argentinaren på detta spår lär han inom en snar framtid bli det. Slog världsrekord år 2012 genom att bli den första spelaren i historien att göra 91 mål i tävlingsmatcher för både klubb- och landslag. Slog även ett brutalt rekord i Spanien då han med 50 ligamål blev den meste målgöraren genom tiderna. Är 13 mål i Champions League från att bli den meste målgöraren även där.

Styrkor: Målfarlig, teknisk, fysiskt vidunder och konstant i rörelse.

Svagheter: Hans prestationer de senaste åren gör att det blir väldigt svårt att förklara detta begrepp.

Tidigare klubbar: -

Kom till klubben: 2000

Kontraktinformation: 2021


SENASTE NYHETERNA OM FC BARCELONA
ANNONS:
ANNONS:
SERIETABELLEN
1Barcelona95311218
2Espanyol9522617
3Alaves9522417
4Sevilla9513816
5Atlético9441516
6Valladolid9432215
7Real Madrid9423414
8Levante9414-113
9Sociedad9333112
10Getafe9333012
11Real Betis9333-212
12Eibar 9324-311
13Celta Vigo9243010
14Valencia9171-110
15Girona9243-310
16Villarreal9234-19
17Athletic8152-48
18CD Leganés9225-58
19Rayo Vallecano 8125-95
20Huesca9126-135
>> Visa hela tabellen
ANNONS:
Svenska Fans
START  Fotboll: SVERIGE | ENGLAND | ITALIEN | SPANIEN | TYSKLAND | EUROPA | VÄRLDEN   Ishockey: SVERIGE | NHL   Bandy: SVERIGE   Övrigt: US Sports | FORUM | BETTING
Irriterande poängtapp av Hertha
Cruijff och Eusébio – 49 år senare
Villa fick slita hårt i premiären
AIK fick kämpa hårt för sina poäng
Man United välkomnar Ronaldo
Champions League:   Man United välkomnar Ronaldo
fantv fanradio livescore tabeller spelschema tvmatcher Champions League 08Fotboll CCM Prylhörnan Leovegas Elite prospects
Startsidan  |  Om SvenskaFans.com  |  RSS-feed  |  I mobilen  |  Kontakta redaktionen  |  Annons & marknad  |   Cookies