fantv fanradio livescore tabeller spelschema tvmatcher Champions League 08Fotboll CCM FSport Prylhornan
Besökare: 1965 | Inloggade: 145 | Antal medlemmar: 179235
    START  Fotboll: SVERIGE | ENGLAND | ITALIEN | SPANIEN | TYSKLAND | EUROPA | VÄRLDEN  Ishockey: SVERIGE | NHL  Bandy: SVERIGE  Övrigt: US SPORTS | FORUM | BETTING
    Medlem
    Kom ihåg mig

    Artiklar om La Liga på SvenskaFans

    La Liga på SvenskaFans. Här hittar du samtliga artiklar från spaniens högsta proffesionella fotbollsliga, La Liga. Du hittar matchreferat, spelarbetyg och maffiga krönikor bland mycket annat. Klicka på artikelrubriken för att läsa hela artikeln, eller klicka dig vidare till ditt favoritlag i La Liga i menyn till vänster!

    Matchrapport: Real Madrid - Eibar: Säker seger trots en frustrerad portugis.
    Real Madrid Efter en bra insats mot Tottenham i veckan som tyvärr gav marängerna en bitter eftersmak så var laget redo för en ny kamp på Bernabeu, en arena som har varit lite av ett spöke under inledningen av säsongen.
    2017-10-23 00:19:17 - Martin Gustavsson

    Marcelinos trupper marcherar vidare
    Valencia Det var lördagskväll och dans i folkets park, det var väl dit man skulle gå om man ville bli stor och stark. Utan att gå längre in i raggar-buskis träsket så kan jag så här dagen efter drabbningen mot Sevilla konstatera att det var en del stora och starka män som dansade igår på folkets park, Mestalla.
    2017-10-22 15:15:00 - Markus Timonen

    Real Betis publik slog ännu en gång säsongens publikrekord i La Liga
    Real Betis 49 243 åskådare är igen säsongsbästa på Benito Villamarín och för lagen undantaget de tre stora.
    2017-10-22 09:00:00 - Pablo Lizama Farias

    FC Barcelona - Málaga 2-0: (Domar)seger!
    Barcelona Tre poäng. Varken mer eller mindre. Lite så är känslan, efter lördagens drabbning med Málaga. Utan att imponera – och med lite hjälp av domaren – kammade Barça hem tre nya poäng i jakten på ligaguldet.
    2017-10-22 00:58:00 - Ruben Baron

    Inför Celta Vigo - Atlético de Madrid
    Atlético Atléti reser till Vigo på jakt efter sin första seger efter fyra raka matcher utan vinst.
    2017-10-22 00:39:00 - Leotrim Jusufi

    Inför Real Madrid - Eibar: Vinst ett krav
    Real Madrid Efter veckans inte alltför övertygande spel i Champions League är det återigen dags för serielunken att ta vid. Denna gång hemma på Bernabéu mot bottenlaget Eibar. Vinst är ett krav och inkasseras inte tre poäng kan det vara början till Zidanes första riktiga kris som tränare för världens största klubb. Det gäller för Real Madrid att fortsätta jaga Barcelona i toppen av tabellen.
    2017-10-21 16:10:00 - Anton Dahlén

    Més que un podd - avsnitt 5!
    Barcelona I avsnitt fem av Barcaredaktionens podcast granskar de medverkande omstruktureringar i styrelsen, ligakonkurrenterna analyseras och så blir det givetvis en hel del Lionel Messi.
    2017-10-21 16:00:00 - Axel Insulander

    Inför Valencia-Sevilla: Hemmalag på uppgång mot bortalag på nedgång
    Sevilla En mycket utmanande drabbning väntar Sevilla, som måste höja sig rejält för att rå på ett formtoppat Valencia.
    2017-10-21 13:43:00 - Philip Pettersson

    Inför: FC Barcelona - Málaga
    Barcelona Toppen mot botten. Efter poängtappet i Madrd söker Barça att under lördagen hitta tillbaka till vinnarspåret, och ytterligare befästa sin serieledning. Gästar gör inga mindre än Málaga – krislaget som återfinns i nedersta botten av tabellen.
    2017-10-20 18:30:00 - Ruben Baron

    FC Barcelona - Olympiakos 3-1
    Barcelona Det historiska mötet slutade i dur för hemmalaget Barcelona, det 45 minuter långa numerära underläget till trots. Storfavoriterna levde upp till förväntningarna och kontrollerade matchen från första spark när gästande Olympiakos avfärdades med 3-1.
    2017-10-18 23:41:42 - Marcus Bring

    Skador och avstängningar: Jordi Alba hamstring-skadad
    Barcelona I denna artikel, som vi hoppas inte ska behöva uppdateras alltför ofta, finner ni information om skadade och avstängda spelare.
    2017-10-18 15:11:00 - Barcelonaredaktionen

    Inför Qarabag – Atlético de Madrid
    Atlético Atlético reser till ett svårspelat Azerbajdzjan för första gången någonsin i hopp om att vinna sin första match i gruppen.
    2017-10-18 12:28:00 - Leotrim Jusufi

    Valenciapodden #5: Fyrverkeriet mot Betis, vilket är egentligen årets snyggaste mål och hur ser läget inför Sevilla
    Valencia
    2017-10-18 08:00:00 - Niklas Hermansson & Markus Timonen

    Katastrofhalvlek sänkte Sevilla
    Sevilla Sevilla åkte till Moskva för att försöka koppla grepp om en slutspelsplats. Istället haverade laget fullständigt efter en intetsägande andra halvlek.
    2017-10-18 07:36:00 - Mohamed Saleh

    Real Madrid kryssade på hemmaplan.
    Real Madrid I en chansrik match blev målvakterna avgörande när det slutade 1-1.
    2017-10-18 00:59:00 - Alexander Ellhar

    CL: Santiago Bernabéu välkomnar Tottenham i afton
    Real Madrid Ikväll ställs två av Europas hetaste målskyttar head-to-head när Santiago Bernabéu bjuder på en match som på förhand innehåller alla ingredienser för att bli en oförglömlig Champions League-match.
    2017-10-17 17:45:14 - Marcos Riveros Salazar

    Inför: FC Barcelona - Olympiakos
    Barcelona Historia kommer att skrivas under onsdagskvällen då FC Barcelona och Olympiakos drabbar samman för första gången någonsin. Grekiskt motstånd har Blaugrana stött på genom åren men aldrig har det varit Greklands största klubb, sett till vunna titlar, som stått på andra sidan gräset. Kokkinoi(De Röda) kommer med ett mål i sikte, att störa giganterna från Katalonien.
    2017-10-17 12:00:00 - Marcus Bring

    Skytte- och assistliga för säsongen 2017/2018
    Barcelona
    2017-10-16 15:41:00 - Redaktionen

    La Setmana Blaugrana - vecka 41: Vidal, omstruktureringar och nya Camp Nou
    Barcelona I veckans La Setmana Blaugrana granskar vi bland annat kaoset i ledningen, Vidals situation och nya Camp Nou.
    2017-10-16 08:00:00 - Marcus Bring

    Valencia vann en galen match
    Valencia Valencia åkte till Sevilla för att ta tre poäng mot Betis och därmed andraplatsen i ligan. Det såg ut att gå hur lätt som helst men denna match skulle till slut bjuda på spänning och ett par riktigt snygga mål. Det var nog inte många som trodde att det skulle bli 9 mål i matchen.
    2017-10-15 22:56:59 - Markus Timonen

    Spelschema 2017/18
    Atlético
    2017-10-15 11:00:00 - Niclas Boberg

    Matchrapport: Atlético de Madrid - FC Barcelona 1-1
    Barcelona En på förhand superhet match blev med facit i hand en välspelad, intressant och lagom het match. Atléticofansen visade alla att övergången till nya arenan inte kommer bli några problem. Barca visade att detta trots allt är ett lagbygge som återigen kommer att vara med och slåss om samtliga titlar.
    2017-10-15 10:51:24 - Daniel Svärd

    Ännu en seger på bortaplan och fortsatt häng på toppen
    Real Madrid Efter en veckas landslagsuppehåll vad det äntligen dags för klubbfotboll igen och för Real Madrids del innebar det en tuff bortamatch mot lokal konkurrenten Getafe.
    2017-10-15 10:42:00 - Jones Benaouda

    Simeone:"En bra match vi fick se"
    Atlético MADRID. Det blev inte tre poäng denna gången heller för Atlético Madrid mot Barcelona. Simeone har ännu inte vunnit Barca i ligaspelet men denna gång fick man iallafall med sig en poäng.
    2017-10-15 00:09:22 - REDAKTIONEN

    Atlético tappade ledningen mot Barcelona
    Atlético Ett Atlético som blandade och gav tog en tidig ledning men bjöd in Barcelona i andra halvlek med ett tidvis slarvigt försvarsspel.
    2017-10-14 23:15:00 - Erik Lago

    Athletic 1-0 Sevilla
    Sevilla På lördagseftermiddagen var det dags att sparka boll igen efter landslagsuppehållet, och för Sevillas del väntade en tuff bortamatch mot baskerna Athletic Club. Athletic tog en väkförtjänt 1-0 seger och Sevilla fick dessvärre åka tomhänta därifrån.
    2017-10-14 14:59:00 - Sami El Bajdi

    Inför: Getafe - Real Madrid
    Real Madrid I den åttonde omgången av La Liga gästar Real Madrid ett annat Madrid lag i Getafe. Zidanes lag gästar Coliseum Alfonso Perez med förhoppningarna om att åka dit och göra det som krävs för tre poäng.
    2017-10-14 10:54:57 - Sam Motazedian

    Inför Atlético de Madrid - FC Barcelona
    Atlético Atlético tar emot Barca som hade en minst sagt svajig försäsong men nu ser starka ut. Ska Atlético fortsatt vara med i toppen och eventuellt en titelstrid har man inte råd att förlora ikväll.
    2017-10-14 10:48:00 - Leotrim Jusufi

    Svår bortamatch för ett starkt Valencia
    Valencia Valencia åker till Andalusien för en svår bortamatch mot Quique Setiens formstarka Real Betis i en match som handlar om att haka på i toppstriden.
    2017-10-14 00:34:34 - Markus Timonen

    Inför: Atlético de Madrid - FC Barcelona
    Barcelona Svunnen är tiden då detta möte var tre säkra poäng, troligtvis 4-6 mål och något enstaka insläppt som troligtvis gjordes av en ung capitáno i form av Torres. Svunnen är tiden då de rödvita var mer ett skämt än ett fotbollslag. Det är HT 2017 och Atléti tar emot Barca med, får vi anta, full tro på seger och att sätta någon slags nivå på Metropolitano. Barca hälsar på huvudstadens andra lag med en 15:e raka triumf i sikte och att faktiskt, åtminstone lite i smyg, haka av Atléti från titelsnacket.
    2017-10-14 00:07:00 - Daniel Svärd

    SERIETABELL FÖR LA LIGA
    1Barcelona98102325
    2Valencia96301521
    3Real Madrid96211120
    4Atlético9540919
    5CD Leganés9522517
    6Villarreal9513516
    7Real Betis9513216
    8Sevilla9513116
    9Sociedad8413213
    10Celta Vigo9324411
    11Athletic9324011
    12Levante9252-211
    13Getafe923419
    14Espanyol8233-49
    15Deportivo8224-78
    16Eibar 9216-177
    17Girona8134-66
    18Las Palmas9207-156
    19Alaves9108-113
    20Malaga9018-161
    >> Visa detaljerad tabell
    Senaste matcherna
    2017-10-22
    Kl: 20:45
    Real Madrid
    Eibar
    3
    0
    Publik: ingen uppgift 
    18'
    Paulo Oliveira
    1-0
     
    23'
    Casemiro
     
     
    24'
    Charles
    28'
    Marco Asensio
    2-0
     
    28'
    Isco
    ass.
     
     
    63'
    Kike
     
    63'
    Charles
    64'
    Karim Benzema
     
    64'
    Marco Asensio
     
    71'
    Lucas Vazquez
     
    71'
    Marcelo
     
    71'
    Dani Ceballos
     
    71'
    Isco
     
     
    73'
    Ruben Pena
     
    73'
    Ander Capa
     
    79'
    Sergi Enrich
     
    79'
    Gonzalo Escalante
    82'
    Marcelo
    3-0
     
    82'
    Karim Benzema
    ass.
     

    2017-10-22
    Kl: 18:30
    CD Leganés
    Athletic
    1
    0
    Publik: ingen uppgift 
    11'
    Ruben Perez
     
     
    32'
    Mikel Vesga
     
    44'
    Mikel San Jose
    45'
    Javi Eraso
     
     
    46'
    Ander Iturraspe
     
    46'
    Mikel Vesga
    54'
    Claudio Beauvue
    1-0
     
     
    64'
    Ander Iturraspe
     
    69'
    Markel Susaeta
     
    69'
    Raul Garcia
     
    79'
    Unai Nunez
    82'
    Dimitrios Siovas
     
     
    85'
    Benat Etxebarria
    85'
    Darko Brasanac
     
    85'
    Nabil El Zhar
     
     
    85'
    Enric Saborit
    90'
    Jose Naranjo
     
    90'
    Claudio Beauvue
     

    2017-10-22
    Kl: 16:15
    Celta Vigo
    Atlético
    0
    1
    Publik: ingen uppgift 
     
    16'
    Stefan Savic
     
    28'
    Kevin Gameiro
    0-1
     
    41'
    Saul Niguez
    49'
    Jonny Castro
     
     
    57'
    Gabi
     
    61'
    Nico Gaitan
     
    61'
    Kevin Gameiro
     
    66'
    Jose Gimenez
     
    66'
    Gabi
    71'
    Gustavo Cabral
     
    72'
    John Guidetti
     
    72'
    Emre Mor
     
    72'
    Gustavo Cabral
     
    72'
    Daniel Wass
     
    82'
    Pablo Hernandez
     
     
    88'
    Filipe Luis
     
    88'
    Angel Correa
     
    89'
    Juanfran
     
    90'
    Thomas

    2017-10-22
    Kl: 12:00
    Villarreal
    Las Palmas
    4
    0
    Publik: ingen uppgift 
     
    5'
    Loic Remy
     
    5'
    Oussama Tannane
     
    24'
    Mauricio Lemos
    30'
    Victor Ruiz
     
     
    40'
    Vicente Gomez
    48'
    Cedric Bakambu
    1-0
     
    48'
    Samu Castillejo
    ass.
     
    56'
    Daniele Bonera
     
    56'
    Alvaro Gonzalez
     
    65'
    Mario Gaspar
    2-0
     
    67'
    Ximo Navarro
    3-0
     
     
    70'
    Alberto Aquilani
     
    70'
    Pedro Bigas
    71'
    Nicola Sansone
     
    71'
    Cedric Bakambu
     
     
    73'
    Ximo Navarro
     
    75'
    Jonathan Viera
    82'
    Denis Cheryshev
     
    82'
    Samu Castillejo
     
     
    86'
    Michel
     
    87'
    Aythami
     
    87'
    Mauricio Lemos
    90'
    Nicola Sansone
    4-0
     
    90'
    Denis Cheryshev
    ass.
     

    2017-10-21
    Kl: 20:45
    Barcelona
    Malaga
    2
    0
    Publik: ingen uppgift 
    2'
    Gerard Deulofeu
    1-0
     
    2'
    Lucas Digne
    ass.
     
     
    21'
    Roberto Rosales
     
    26'
    Luis Hernandez
     
    39'
    Adrian Gonzalez Gonzalez
     
    46'
    Juanpi
     
    46'
    Diego Rolan
    56'
    Andres Iniesta
    2-0
     
    56'
    Lionel Messi
    ass.
     
     
    67'
    Emanuel Cecchini
     
    67'
    Esteban Rolon
    72'
    Nelson Semedo
     
     
    72'
    Borja Baston
     
    72'
    Adalberto Penaranda
    72'
    Gerard Deulofeu
     
    74'
    Samuel Umtiti
     
    76'
    Paulinho
     
    76'
    Sergio Busquets
     
     
    82'
    Emanuel Cecchini
    83'
    Paco Alcacer
     
    83'
    Luis Suarez
     

    2017-10-21
    Kl: 18:30
    Valencia
    Sevilla
    4
    0
    Publik: ingen uppgift 
     
    9'
    Nolito
     
    14'
    Clement Lenglet
     
    27'
    Guido Pizarro
     
    30'
    Sebastien Corchia
     
    30'
    Clement Lenglet
     
    37'
    Sebastien Corchia
    43'
    Goncalo Guedes
    1-0
     
    51'
    Simone Zaza
    2-0
     
    51'
    Rodrigo Moreno
    ass.
     
    60'
    Simone Zaza
     
     
    68'
    Pablo Sarabia
     
    68'
    Nolito
    70'
    Santi Mina
     
    70'
    Simone Zaza
     
     
    76'
    Michael Krohn Dehli
     
    76'
    Guido Pizarro
    82'
    Andreas Pereira
     
    82'
    Rodrigo Moreno
     
    85'
    Santi Mina
    3-0
     
    85'
    Goncalo Guedes
    ass.
     
    88'
    Dani Parejo
     
    90'
    Goncalo Guedes
    4-0
     
    90'
    Geoffrey Kondogbia
    ass.
     
    90'
    Toni Lato
     
    90'
    Carlos Soler
     

    2017-10-21
    Kl: 16:15
    Real Betis
    Alaves
    2
    0
    Publik: ingen uppgift 
    13'
    Antonio Sanabria
    1-0
     
    13'
    Antonio Barragan
    ass.
     
    30'
    Javi Garcia
     
     
    39'
    Munir El Haddadi
    62'
    Cristian Tello
     
    62'
    Joel Campbell
     
    74'
    Fabian Ruiz
     
    74'
    Victor Camarasa
     
    75'
    Alexis
    2-0
     
    75'
    Jordi Amat
     
     
    77'
    Aleksandar Katai
     
    77'
    Guillermo Maripan
     
    78'
    Mubarak Wakaso
    78'
    Ryad Boudebouz
     
    78'
    Joaquin
     
     
    80'
    Burgui
     
    80'
    Bojan Krkic
     
    80'
    Munir El Haddadi
     
    80'
    Manu Garcia

    2017-10-21
    Kl: 13:00
    Levante
    Getafe
    1
    1
    Publik: ingen uppgift 
     
    5'
    Mauro Arambarri
     
    14'
    Cala
    42'
    Jefferson Lerma
     
    46'
    Enis Bardhi
     
    46'
    Pedro Lopez
     
    53'
    Alex Alegria
     
    53'
    Nano
     
     
    58'
    Faycal Fajr
    0-1
    62'
    Jose Luis Morales
    1-1
     
    62'
    Antonio Luna
    ass.
     
     
    75'
    Sergio Mora
     
    75'
    Mauro Arambarri
     
    87'
    Carlos Calderon
    87'
    Cheick Doukoure
     
    87'
    Jose Campana
     
     
    87'
    Amath Ndiaye
     
    90'
    Francisco Portillo
     
    90'
    Bruno
     
    90'
    Djene Dakonam

    2017-10-16
    Kl: 21:00
    Las Palmas
    Celta Vigo
    2
    5
    Publik: ingen uppgift 
     
    16'
    Emre Mor
    0-1
     
    16'
    Daniel Wass
    ass.
     
    20'
    Iago Aspas
    0-2
     
    20'
    Pione Sisto
    ass.
     
    27'
    Jozabed
    46'
    Loic Remy
     
    46'
    Momo
     
     
    49'
    Iago Aspas
    0-3
     
    49'
    Jozabed
    ass.
    51'
    Pedro Bigas
     
     
    52'
    Ruben Blanco
     
    55'
    Sergio Alvarez
     
    55'
    Emre Mor
    61'
    Alberto Aquilani
     
    62'
    Vitolo
     
    62'
    Mauricio Lemos
     
    62'
    Michel
     
    62'
    Borja
     
     
    64'
    Andreu Fontas
     
    64'
    Jozabed
     
    71'
    Pablo Hernandez
    0-4
     
    76'
    Iago Aspas
    0-5
     
    76'
    Pione Sisto
    ass.
     
    80'
    Nemanja Radoja
     
    80'
    Pablo Hernandez
    90'
    Vitolo
    1-5
     
    90'
    Loic Remy
    2-5
     
    90'
    Jonathan Viera
    ass.
     
    90'
    Jonathan Viera
    ass.
     

    2017-10-15
    Kl: 20:45
    Real Betis
    Valencia
    3
    6
    Publik: ingen uppgift 
     
    35'
    Geoffrey Kondogbia
    0-1
     
    35'
    Dani Parejo
    ass.
     
    45'
    Goncalo Guedes
    0-2
    45'
    Zouhair Feddal
     
     
    46'
    Ezequiel Garay
     
    52'
    Nacho Vidal
     
    59'
    Jeison Murillo
     
    64'
    Rodrigo Moreno
    0-3
     
    64'
    Dani Parejo
    ass.
    67'
    Victor Camarasa
     
    67'
    Cristian Tello
     
    67'
    Juan Jose Narvaez
     
    67'
    Fabian Ruiz
     
     
    69'
    Santi Mina
     
    69'
    Rodrigo Moreno
     
    74'
    Santi Mina
    0-4
     
    76'
    Andreas Pereira
     
    76'
    Carlos Soler
    77'
    Joel Campbell
     
    77'
    Sergio Leon
     
     
    78'
    Gabriel Paulista
     
    78'
    Jeison Murillo
    79'
    Joel Campbell
    1-4
     
    80'
    Antonio Sanabria
    2-4
     
    80'
    Joel Campbell
    ass.
     
    84'
    Cristian Tello
    3-4
     
     
    87'
    Andreas Pereira
     
    88'
    Simone Zaza
    3-5
     
    88'
    Santi Mina
    ass.
     
    90'
    Andreas Pereira
    3-6
     
    90'
    Goncalo Guedes
    ass.

    Kommande matcher
    2017-10-23
    Kl: 20:00
    Sociedad
    Espanyol
    2017-10-23
    Kl: 21:00
    Deportivo
    Girona
    2017-10-28
    Kl: 13:00
    Alaves
    Valencia
    2017-10-28
    Kl: 16:15
    Sevilla
    CD Leganés
    2017-10-28
    Kl: 18:30
    Atlético
    Villarreal
    2017-10-28
    Kl: 20:45
    Athletic
    Barcelona
    2017-10-29
    Kl: 12:00
    Getafe
    Sociedad
    2017-10-29
    Kl: 16:15
    Girona
    Real Madrid
    2017-10-29
    Kl: 18:30
    Eibar
    Levante
    2017-10-29
    Kl: 20:45
    Malaga
    Celta Vigo
    Svenska Fans
    START  Fotboll: SVERIGE | ENGLAND | ITALIEN | SPANIEN | TYSKLAND | EUROPA | VÄRLDEN   Ishockey: SVERIGE | NHL   Bandy: SVERIGE   Övrigt: US SPORTS | FORUM | BETTING
    Röda Bollens 20-årsjubileum
    Lightning utklassade Penguins
    En väckarklocka för Liverpool?
    ”Givetvis en hel del Messi”
    Bra insats men poängen uteblev
    fantv fanradio livescore tabeller spelschema tvmatcher Champions League 08Fotboll CCM FSport Prylhörnan Leovegas
    Startsidan  |  Om SvenskaFans.com  |  RSS-feed  |  I mobilen  |  Kontakta redaktionen  |  Annons & marknad  |   Cookies