fantv fanradio livescore tabeller spelschema tvmatcher Champions League 08Fotboll CCM FSport Prylhornan
Besökare: 1785 | Inloggade: 184 | Antal medlemmar: 179235
    START  Fotboll: SVERIGE | ENGLAND | ITALIEN | SPANIEN | TYSKLAND | EUROPA | VÄRLDEN  Ishockey: SVERIGE | NHL  Bandy: SVERIGE  Övrigt: US SPORTS | FORUM | BETTING
    Medlem
    Kom ihåg mig

    Artiklar om Bundesliga på SvenskaFans

    Bundesliga på SvenskaFans. Här hittar du samtliga artiklar från Tysklands högsta liga. Läs införrapporter, matchreferat och spelarbetyg bland mycket annat. Klicka på artikelrubriken för att läsa hela artikeln, eller klicka dig vidare till ditt favoritlag i Bundesliga i menyn till vänster.

    Imponerande insats, men noll poäng
    Hamburger SV I nord-sydklassikern stod ett väldigt nederlagstippat hemmalag upp bra mot bayrarna. Trots berömvärd kämpainsats och taktisk disciplin stod rekordmästarna som vinnare efter 90 minuter. Matchens enda mål kom efter att Jung visats ut.
    2017-10-22 11:45:00 - Karl Jansson

    Inför Freiburg-Hertha BSC
    Hertha Berlin
    2017-10-22 09:41:20 - Alexander Carlsson

    Sportchefen Reschke planerar att avsluta VfB II
    Stuttgart
    2017-10-21 12:20:12 - Magnus Falk

    Inför Köln borta!
    Werder Bremen Måstematch mot tidernas sämsta lag
    2017-10-21 10:59:05 - Ludvig Sandahl

    FCB är återigen på rätt spår
    Bayern München Rekordmeister har fått den nystarten som man önskade sig när Jupp Heynckes återvände - två segrar och en målskillnad på 8:0. Nu reser man till Hamburg för att plocka nästa tre poäng mot HSV.
    2017-10-21 10:48:00 - Keven Bader

    Inför RB Leipzig - VfB
    Stuttgart
    2017-10-20 21:00:00 - Magnus Falk

    Ett steg närmre fullbordat Europafiasko
    Hertha Berlin Hertha BSC tog ett stort steg närmre ett fullbordat Europafiasko då man förlorade borta mot ukrainska Luhansk med 2-1.
    2017-10-20 19:43:39 - Johan Berg

    Nyckeln till Europa
    Frankfurt Utan hemmaborg blir det mer sorg. Dags att återta den nu, tegelsten efter tegelsten.
    2017-10-20 09:34:16 - Axel Falk

    Inför SGE-BVB
    Frankfurt Låt oss nu gå genom förutsättningar inför helgens match mot jobbiga och oförutsägbara Borussia.
    2017-10-20 08:00:00 - Axel Falk

    Sebastien Haller- Vikten av tyngd
    Frankfurt Sebastien Haller har haft en bra säsongsstart och Frankfurt-redaktionen ansåg det vara tillbörligt att försvara det påståendet.
    2017-10-19 13:01:35 - Axel Falk

    Inför Zorya Luhansk-Hertha BSC
    Hertha Berlin På grund av den rådande väpnade konflikten I Ukraina spelas matchen mellan Zorya Luhansk och Hertha i Lviv. Rent geografisk har därför Hertha närmare till spelorten än hemmalaget. Har detta inträffat tidigare I Hertha´s 125 åriga historia?
    2017-10-18 23:49:00 - Alexander Carlsson

    Kritiken målar igen
    Frankfurt Hemmaplan mot Dortmund. Hm. Nu börjar uppladdningen inför en match vi vunnit de två senaste säsongerna.
    2017-10-18 11:02:19 - Axel Falk

    Hertha stod upp mot rasismen
    Hertha Berlin Hertha´s protest blev en viral succé.
    2017-10-15 20:06:35 - Alexander Carlsson

    Nachspielzeit: H96-SGE
    Frankfurt Vinst! 13 poäng och det börjar likna en fin Hinrunde trots allt!
    2017-10-15 18:33:00 - Axel Falk

    Borgen står. Tre nya fräscha pinnar mot Köln
    Stuttgart
    2017-10-15 16:19:50 - Magnus Falk

    Utvisning knäckte Hertha
    Hertha Berlin Herth BSC noterades för sin första hemmaförlust säsongen 2017/18, då Schalke gästade under lördagen och rättvist vann med 0-2.
    2017-10-15 09:28:26 - Johan Berg

    Inför H96-SGE
    Frankfurt I en sen införrapport kollar vi på hur lagen ser ut och vad vi kan förvänta oss.
    2017-10-14 13:40:57 - Axel Falk

    Inför Hertha BSC-Schalke
    Hertha Berlin
    2017-10-14 10:05:15 - Alexander Carlsson

    Inför Mainz - HSV
    Hamburger SV En viktig match stundar för mållösa HSV. Läget i laget är oklart.
    2017-10-14 06:00:00 - Karl Jansson

    Stort fokus på Heynckes när Freiburg reser till München
    Freiburg De regerande mästarna Bayern München har inlett säsongen förvånansvärt svagt. Freiburg har å sin sida inte heller fått någon drömstart på säsongen, men har samtidigt visat sig vara ett svårslaget lag i ligan. Kan Freiburg utnyttja turbulensen i München och ta en efterlängtad skrällseger? Eller går Heynckes segrande i sin återkomst i Bundesliga?
    2017-10-13 22:23:04 - Fabian Dahlström

    Återkomsten
    Bayern München Efter ett par tunga veckor och dåliga resultat siktar Bayern München nu på en nystart med den nygamla tränaren Jupp Heynckes.
    2017-10-13 15:49:00 - Keven Bader

    Inför VfB - Köln
    Stuttgart
    2017-10-13 10:55:23 - Magnus Falk

    Så skötte sig Werders spelare i VM-kvalet
    Werder Bremen En lång rad grönvita ute på landslagsuppdrag - så gick det för dem
    2017-10-11 19:24:41 - Ludvig Sandahl

    Wolf funderar på att ställa om taktiken
    Stuttgart
    2017-10-11 19:14:22 - Magnus Falk

    Dennis Aogo ansluter sig till Common Goal
    Stuttgart
    2017-10-10 09:02:44 - Magnus Falk

    Årets sensation: Jupp Heynckes gör återkomst
    Bayern München Ottmar Hitzfeld och Jupp Heynckes är två namn som får varje FC Bayern fan att dregla, dessa två namn är skrivna med versaler i FC Bayerns historierböcker, där den sistnämnde återigen är aktuell för tränarposten.
    2017-10-05 08:37:04 - Vedad Hadzic

    #SGEInternational
    Frankfurt Landslagsuppehåll efter vinsten mot Stuttgart! Sex spelare drar ut på uppdrag. Vi önskar dem lycka till.
    2017-10-03 17:21:36 - Axel Falk

    Inga poäng i Frankfurt
    Stuttgart
    2017-10-02 08:11:47 - Magnus Falk

    Nachspielzeit: SGE-VFB
    Frankfurt "Falkderby" gewonnen! Här följer det viktigaste om den sensationella avslutningen och matchen som helhet.
    2017-10-01 22:03:15 - Axel Falk

    Stark upphämtning gav poäng mot Bayern
    Hertha Berlin Hertha visade prov på moral när laget hämtade upp ett tvåmålsunderläge mot självaste FC Bayern. Matchen slutade oavgjort och gav huvudstadslaget en rejäl dos självförtroende inför stundande landslagsuppehåll.
    2017-10-01 18:31:34 - Johan Berg

    SERIETABELL FÖR BUNDESLIGA
    1Dortmund96211820
    2Bayern München96211520
    3RB Leipzig9612619
    4Schalke 049513316
    5Hoffenheim8431515
    6Hannover9432315
    7Frankfurt9423114
    8Mönchengladbach9423-414
    9Bayer Leverkusen9333612
    10Augsburg9333212
    11Hertha Berlin9243-210
    12Mainz 059315-510
    13Stuttgart9315-510
    14Wolfsburg8152-38
    15Freiburg9153-118
    16Hamburger SV9216-97
    17Werder Bremen9054-65
    18FC Köln9027-142
    >> Visa detaljerad tabell
    Senaste matcherna
    2017-10-22
    Kl: 18:00
    Wolfsburg
    Hoffenheim
    1
    1
    Publik: ingen uppgift 
     
    24'
    Stefan Posch
     
    46'
    Kevin Akpoguma
     
    46'
    Stefan Posch
    57'
    Yunus Malli
     
    57'
    Nany Dimata
     
     
    69'
    Nico Schulz
     
    69'
    Steven Zuber
    70'
    Mario Gomez
     
    70'
    Divock Origi
     
     
    73'
    Kerem Demirbay
    0-1
     
    75'
    Kerem Demirbay
    77'
    Yunus Malli
     
    81'
    Yannick Gerhardt
     
    81'
    Gian-Luca Itter
     
     
    82'
    Benjamin Hubner
     
    82'
    Eugen Polanski
     
    82'
    Florian Grillitsch
    90'
    Felix Ohis Uduokhai
    1-1
     
    90'
    Daniel Didavi
    ass.
     

    2017-10-22
    Kl: 15:30
    Freiburg
    Hertha Berlin
    1
    1
    Publik: ingen uppgift 
     
    13'
    Mathew Leckie
    14'
    Philipp Lienhart
     
     
    14'
    Vedad Ibisevic
    33'
    Caglar Soyuncu
     
     
    43'
    Niklas Stark
     
    46'
    Davie Selke
     
    46'
    Vedad Ibisevic
    52'
    Janik Haberer
    1-0
     
    57'
    Janik Haberer
     
     
    57'
    Valentino Lazaro
     
    57'
    Ondrej Duda
    62'
    Florian Niederlechner
     
    74'
    Nils Petersen
     
    74'
    Janik Haberer
     
     
    75'
    Arne Maier
     
    75'
    Fabian Lustenberger
     
    81'
    Salomon Kalou
    1-1
    85'
    Florian Kath
     
    85'
    Robin Koch
     
    85'
    Philipp Lienhart
     
    85'
    Marco Terrazzino
     

    2017-10-22
    Kl: 13:30
    FC Köln
    Werder Bremen
    0
    0
    Publik: ingen uppgift 
    17'
    Salih Ozcan
     
     
    25'
    Ishak Belfodil
     
    46'
    Izet Hajrovic
     
    46'
    Fin Bartels
    51'
    Simon Zoller
     
     
    52'
    Florian Kainz
     
    58'
    Izet Hajrovic
    60'
    Milos Jojic
     
     
    60'
    Johannes Eggestein
     
    60'
    Ishak Belfodil
    66'
    Tim Handwerker
     
    66'
    Simon Zoller
     
    79'
    Lukas Klunter
     
    79'
    Yuya Osako
     
     
    82'
    Max Kruse
     
    82'
    Florian Kainz
    85'
    Frederik Sorensen
     
    85'
    Milos Jojic
     

    2017-10-21
    Kl: 18:30
    Hamburger SV
    Bayern München
    0
    1
    Publik: ingen uppgift 
    39'
    Gideon Jung
     
     
    45'
    James Rodriguez
     
    46'
    Thomas Muller
     
    46'
    James Rodriguez
     
    52'
    Corentin Tolisso
    0-1
     
    52'
    Thomas Muller
    ass.
     
    55'
    Thiago
     
    55'
    Thomas Muller
    62'
    Lewis Holtby
     
    62'
    Aaron Hunt
     
    73'
    Gotoku Sakai
     
     
    76'
    Corentin Tolisso
    76'
    Tatsuya Ito
     
    76'
    Filip Kostic
     
    76'
    Andre Hahn
     
    76'
    Rick Van Drongelen
     
     
    90'
    Joshua Kimmich
     
    90'
    Kingsley Coman

    2017-10-21
    Kl: 15:30
    Frankfurt
    Dortmund
    2
    2
    Publik: ingen uppgift 
     
    18'
    Nuri Sahin
    0-1
     
    18'
    Marc Bartra
    ass.
    37'
    Carlos Salcedo
     
    37'
    Timothy Chandler
     
    41'
    Mijat Gacinovic
     
     
    45'
    Julian Weigl
     
    57'
    Maximilian Philipp
    0-2
    57'
    Kevin Prince Boateng
     
     
    57'
    Mario Gotze
    ass.
     
    58'
    Dan Axel Zagadou
     
    58'
    Julian Weigl
     
    59'
    Shinji Kagawa
    59'
    Branimir Hrgota
     
    59'
    Marco Russ
     
     
    59'
    Gonzalo Castro
     
    63'
    Roman Burki
    64'
    Sebastian Haller
    1-2
     
    68'
    Marius Wolf
    2-2
     
    68'
    Mijat Gacinovic
    ass.
     
    76'
    Taleb Tawatha
     
    76'
    Marius Wolf
     
     
    84'
    Jadon Sancho
     
    84'
    Maximilian Philipp
     
    90'
    Marc Bartra

    2017-10-21
    Kl: 15:30
    Mönchengladbach
    Bayer Leverkusen
    1
    5
    Publik: ingen uppgift 
    7'
    Fabian Johnson
    1-0
     
    7'
    Thorgan Hazard
    ass.
     
    41'
    Nico Elvedi
     
     
    46'
    Julian Brandt
     
    46'
    Lucas Alario
     
    48'
    Sven Bender
    1-1
     
    48'
    Kai Havertz
    ass.
    50'
    Jannik Vestergaard
     
     
    59'
    Leon Bailey
    1-2
     
    59'
    Kai Havertz
    ass.
     
    61'
    Julian Brandt
    1-3
     
    61'
    Kai Havertz
    ass.
    65'
    Denis Zakaria
     
    65'
    Ibrahima Traore
     
    65'
    Fabian Johnson
     
    66'
    Jonas Hofmann
     
    66'
    Mickael Cuisance
     
     
    69'
    Kevin Volland
    1-4
     
    69'
    Wendell
    ass.
     
    79'
    Joel Pohjanpalo
     
    79'
    Kevin Volland
     
    81'
    Joel Pohjanpalo
    1-5
     
    81'
    Julian Brandt
    ass.
     
    84'
    Karim Bellarabi
    84'
    Patrick Herrmann
     
    84'
    Lars Stindl
     
     
    84'
    Leon Bailey

    2017-10-21
    Kl: 15:30
    Augsburg
    Hannover
    1
    2
    Publik: ingen uppgift 
    17'
    Rani Khedira
     
     
    18'
    Jonathas
     
    24'
    Kenan Karaman
    33'
    Michael Gregoritsch
    1-0
     
    33'
    Daniel Baier
    ass.
     
     
    46'
    Marvin Bakalorz
     
    46'
    Kenan Karaman
     
    64'
    Niclas Fullkrug
     
    64'
    Iver Fossum
    72'
    Koo Ja Cheol
     
    72'
    Marcel Heller
     
    72'
    Jonathan Schmid
     
    72'
    Alfred Finnbogason
     
     
    75'
    Sebastian Maier
     
    75'
    Pirmin Schwegler
     
    76'
    Niclas Fullkrug
    1-1
     
    76'
    Julian Korb
    ass.
    88'
    Jan Moravek
     
    88'
    Rani Khedira
     
     
    89'
    Niclas Fullkrug
    1-2
     
    89'
    Jonathas
    ass.

    2017-10-21
    Kl: 15:30
    RB Leipzig
    Stuttgart
    1
    0
    Publik: ingen uppgift 
     
    10'
    Dzenis Burnic
     
    10'
    Dennis Aogo
    23'
    Marcel Sabitzer
    1-0
     
    23'
    Timo Werner
    ass.
     
    61'
    Jean-Kevin Augustin
     
    61'
    Timo Werner
     
    63'
    Kevin Kampl
     
    63'
    Naby Keita
     
     
    65'
    Chadrac Akolo
     
    65'
    Takuma Asano
    73'
    Konrad Laimer
     
    73'
    Emil Forsberg
     
     
    75'
    Josip Brekalo
     
    75'
    Andreas Beck
     
    89'
    Simon Terodde

    2017-10-20
    Kl: 20:30
    Schalke 04
    Mainz 05
    2
    0
    Publik: ingen uppgift 
    13'
    Leon Goretzka
    1-0
     
    13'
    Guido Burgstaller
    ass.
     
    22'
    Naldo
     
     
    62'
    Viktor Fischer
     
    62'
    Pablo De Blasis
    68'
    Yevhen Konoplyanka
     
    68'
    Franco Di Santo
     
     
    70'
    Alexandru Maxim
     
    70'
    Giulio Donati
    74'
    Guido Burgstaller
    2-0
     
     
    79'
    Kenan Kodro
     
    79'
    Leon Balogun
    84'
    Fabian Reese
     
    84'
    Guido Burgstaller
     
    89'
    Coke
     
    89'
    Amine Harit
     
    90'
    Coke
     
    90'
    Daniel Caligiuri
     

    2017-10-15
    Kl: 18:00
    Werder Bremen
    Mönchengladbach
    0
    2
    Publik: ingen uppgift 
     
    27'
    Lars Stindl
    0-1
     
    34'
    Jannik Vestergaard
    0-2
     
    34'
    Oscar Wendt
    ass.
    46'
    Izet Hajrovic
     
    46'
    Florian Kainz
     
    46'
    Philipp Bargfrede
     
    46'
    Milos Veljkovic
     
    65'
    Izet Hajrovic
     
     
    74'
    Ibrahima Traore
     
    74'
    Fabian Johnson
    80'
    Johannes Eggestein
     
    80'
    Ludwig Augustinsson
     
     
    83'
    Mickael Cuisance
     
    83'
    Raffael
     
    89'
    Vincenzo Grifo
     
    89'
    Thorgan Hazard

    Kommande matcher
    2017-10-27
    Kl: 20:30
    Mainz 05
    Frankfurt
    2017-10-28
    Kl: 15:30
    Hannover
    Dortmund
    2017-10-28
    Kl: 15:30
    Bayer Leverkusen
    FC Köln
    2017-10-28
    Kl: 15:30
    Hoffenheim
    Mönchengladbach
    2017-10-28
    Kl: 15:30
    Schalke 04
    Wolfsburg
    2017-10-28
    Kl: 15:30
    Hertha Berlin
    Hamburger SV
    2017-10-28
    Kl: 18:30
    Bayern München
    RB Leipzig
    2017-10-29
    Kl: 15:30
    Werder Bremen
    Augsburg
    2017-10-29
    Kl: 18:00
    Stuttgart
    Freiburg
    2017-11-03
    Kl: 20:30
    Frankfurt
    Werder Bremen
    Svenska Fans
    START  Fotboll: SVERIGE | ENGLAND | ITALIEN | SPANIEN | TYSKLAND | EUROPA | VÄRLDEN   Ishockey: SVERIGE | NHL   Bandy: SVERIGE   Övrigt: US SPORTS | FORUM | BETTING
    ”Nu är det kris i Brynäs”
    Bonuccis armbåge stoppade Milan
    Bra insats men poängen uteblev
    Valencia marscherar vidare
    En väckarklocka för Liverpool?
    fantv fanradio livescore tabeller spelschema tvmatcher Champions League 08Fotboll CCM FSport Prylhörnan Leovegas
    Startsidan  |  Om SvenskaFans.com  |  RSS-feed  |  I mobilen  |  Kontakta redaktionen  |  Annons & marknad  |   Cookies